Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 19:42


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Cydr jabłkowy
PostNapisane: 14 sty 2013, o 22:45 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Wyżej wymieniony papierówkowy cydr trafił do butelek. Dojrzewał na małym osadzie drożdżowym przez kilka miesięcy (nie był jednak mieszany), co nie przyniosło żadnych nieprzyjemnych posmaków. Czy, z drugiej strony, dało to coś dobrego? Cydr jest lekki i rześki, ale nie wodnisty. Może więc takie dojrzewanie na osadzie poprawiło nieco ciało. Przy okazji: drożdże Lalvin 71B zredukowały kwas jabłkowy o około 30%. Miały one jednak ten minus, że osad pofermentacyjny był dość duży i luźny.

P.S.
Warto cydr przechować na porę zimową. Nadaje się świetnie na grzańca, np. według tego przepisu: Wino na zimowe wieczory.

Edycja. Przepis po kilku próbach zmodyfikowałem. Grzaniec jest zdecydowanie bardziej anyżowy.

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Cydr jabłkowy
PostNapisane: 15 sty 2013, o 12:34 
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, o 16:30
Posty: 559
Lokalizacja: Łódź
W czasie ostatniego spotkania w Biowinie dr. Czyżycki podkreślał, że wina jabłkowe, cydry i nastawy na winiaki jabłkowe powinny być jak najszybciej usuwane znad drożdży (oczywiście po odfermentowaniu cukru). Podczas prywatnej rozmowy wypytywałem go o różne rzeczy, między innymi o nastawy jabłkowe. Potwierdził że nie tylko trzeba wina jabłkowe jak najszybciej zlewać ale podkreślał że oni zalecali filtracje młodego wina jabłkowego aby jak najskuteczniej oddzielić od drożdży. Moja praktyka to potwierdza. Nastawy jabłkowe przetrzymane nad drożdżami nabierają mniej lub bardziej (w zależności od warunków) posmaku starej ścierko od podłogi.
To co piszesz o swoim cydrze trudno więc jakoś zinterpretować. Powiedziałbym że miałes szczęście.
Zapytałem go też o zastosowanie drożdży redukujących poziom kwasu jabłkowego. Odpowiedział mi, że owszem, są takie drożdże ale mają gorsze profile aromatyczne. Coś za coś. Jego zdaniem nie warto ich stosować.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

"Exceptio probat regulam" Wyjątek sprawdza regułę


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Cydr jabłkowy
PostNapisane: 23 lis 2016, o 03:07 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 23 gru 2012, o 01:04
Posty: 83
Lokalizacja: Łódź
Witam i tutaj odświeżę trochę wątek.
Ktoś,coś w tym roku poczynił w kierunku cydru?
Ja mam dwa baloniki z mieszanki różnych jabłek jakieś 30l.
Jest już ładnie kalrowne pierwsze zlanie z nad osady jak pisał Krzysztof szybko po ustaniu burzliwej fermentacji drugi po około 3 ech tygodniach.
Co zauważyłem oba balony fermentowały w roznych miejscach jeden w piwnicy i bloku temp. Około 20 stopni drugi na działce temp. Około 10-12 stopni i jest różnica na korzyść tego z działki.
Teraz mam pytanie o miętę próbował ktoś dodawać tak aby w smaku wyszedł powiedzmy tymbark jabłko mięta? Jak dodać tej mięty wywar zrobić,czy zanurzyć w jakimś woreczku przepuszczelnym (kawałek moskitiery bądź skarpetka mojej kobitki ) nie używana oczywiście.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Cydr jabłkowy
PostNapisane: 23 lis 2016, o 16:07 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Zajączku - cydru co prawda nie robiłem,ale Tymbark z miętą nie kojarzy mi się dobrze.Zawsze wolałem czysty sok jabłkowy.
Co do dodatku mięty to ja bym zrobił napar dolał go niewiele i dziej się wola Boża ;)
pozdrawiam
d.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Cydr jabłkowy
PostNapisane: 23 lis 2016, o 20:01 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Bardziej praktyczny będzie alkoholowy macerat z mięty, można go precyzyjniej dawkować i ma w niewielkim stopniu zniekształcony smak/aromat.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.031s | 14 Queries | GZIP : Off ]