Ostatnia wizyta: Teraz jest 29 mar 2024, o 14:12


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Trwałość piwa
PostNapisane: 12 paź 2010, o 08:50 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Czy macie jakieś doświadczenie dotyczące trwałości własnych piw???

Ja ostatnio otworzyłem butelkę piwa Meksykańskiego (z kita) po 1,5 roku było jeszcze pijalne choć smak już się pogorszył, wcześniej otwierałem butelki z tej samej warki po 1 roku i było wyśmienite. Warunki przechowywania niezbyt idealne co prawda ciemno (piwnica) ale i ciepło (ok 19-20st C).

Wniosek płynie z tego, że piwa żywe są dość trwałe i roczne leżakowanie dobrze im robi, pewnie było by jeszcze lepiej w niskiej temperaturze tak ok 10-12st C.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trwałość piwa
PostNapisane: 12 paź 2010, o 09:06 
Początki nałogu
Początki nałogu

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 00:29
Posty: 370
Lokalizacja: Koluszki, Łódź
Po lekturze wątków na różnych forach browarniczych i youtube zauważyłem, że niektórzy trzymają swoje piwa nawet kilka lat i z pozytywnym skutkiem...
Natomiast jeśli chodzi o minimum dojrzewania, to jeden gość twierdzi, że piwa z kitów nadają się do picia już po miesiącu, a zacierane wymagają więcej czasu, żeby wydobyła się pełnia smaku i aromatu (kilka miesięcy)
Moje pierwsze piwo, które mimo, że było skwaszone (nie wiem czy przez warzenie ze słodem czy zainfekowane czymś - prawdopodobnie jedno i drugie) po ponad roku miało całkiem niezły smak, a ta nadmierna kwasowość się ustabilizowała i było pijalne...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trwałość piwa
PostNapisane: 6 lis 2010, o 14:45 
Coś już napisał
Coś już napisał
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2010, o 23:18
Posty: 51
Lokalizacja: Łódź - Zduńska Wola - Sieradz
Moje najstarsze, zachowane piwka z kitów mają 18 miesięcy - IPA, Real Ale i Canadian. Mam po 4 buteleczki z każdego, piłem 2 tygodnie temu IPA i Canadian i był lepsze niż na początku (3-4 miesiąc).

_________________
Uwaga - promocja! Przy zakupach powyżej 250 zł - wysyłka kurierem gratis !

www.WinoDomowe.pl - winiarstwo, piwowarstwo, gorzelnictwo.

Nasze aukcje Allegro - kliknij !

GG: 24167
tel.: 43 656 44 47
tel. kom.: 600 004 802


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trwałość piwa
PostNapisane: 11 gru 2010, o 15:45 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 11:44
Posty: 252
Z piwem jest jak z winem... im mocniejsze, tym musi dłużej leżakować. Oczywiście roczne piwa są zupełnie zdatne do spożycia. Zauważyłem tendencję wyostrzania się aromatów, które po kilku ładnych miesiącach uwydatniły się. Wszystko oczywiście też zależy od użytych surowców.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trwałość piwa
PostNapisane: 28 lip 2011, o 10:07 
Pierwsze kroki
Pierwsze kroki

Dołączył(a): 25 lip 2011, o 11:28
Posty: 7
Lokalizacja: Łódź
Witam
Co do leżakowania, nie szedłbym tak daleko. Zdatność do picia po określonym czasie (leżakowaniu) a trwałość to dwie różne, nie związane ze sobą rzeczy.
Np taki Kolsh po miesiącu leżakowania jest smacznym, dojrzałym Kolschem, a po 1,5 roku już tego piwa nie przypomina.
Trwałość piwa może być duża, ale nie zawsze oznacza to, że po takim czasie będzie ono smaczne. Aromaty chmielowe i część estrowych zanikają, uwydatniają się inne, cięższe. Dlatego właśnie piwa cięższe, z dużym udziałem palonych słodów i niezbyt akcentowaną chmielowością mogą leżeć dłużej - tam zanik aromatów chmielowych czy estrowych nie szkodzi, bo i tak miały one marginalne znaczenie.
Reasumując -trwałość piwa może być bardzo duża, ale długie leżakowanie niektórym piwom szkodzi - wszystko zależy od stylu.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trwałość piwa
PostNapisane: 28 lip 2011, o 10:20 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Powitać Kolegę Piwowara, jest wiele słuszności w tym co napisałeś, podobnie jest z winami i miodami. Nie każdemu długie leżakowanie służy, a zdatność do spożycia i szczyt "formy" to dwie różne sprawy.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.034s | 16 Queries | GZIP : Off ]