Ostatnia wizyta: Teraz jest 29 mar 2024, o 03:43


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 17 paź 2011, o 22:46 
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 21:45
Posty: 38
Lokalizacja: Łódź
Część opłukałem wodą (nowe butelki), część przepłukałem z płynem do mycia naczyń, a część dosyć starych wodą z płynem oraz później wrzątkiem je potraktowałem. Wszystkie butelki wsadziłem do pieca na ok 20 min. Po ostudzeniu wlałem zawartość fermentatora i zakapslowałem sparzonymi kapslami ;)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 19 paź 2011, o 13:11 
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 21:45
Posty: 38
Lokalizacja: Łódź
W zestawie Coopersa jest cukromierz - może mi ktoś wskazać jego cel ? Skoro i tak to czy rozlewa się już do butelek określa się po tym czy brzeczka fermentuje głośno czy nie...


I jeszcze jedno pytanie. Czy brzeczkę należy przelać tego samego dnia, którego przestanie głośno fermentować, czy można to zrobić za parę dni. Tak aby mieć pewność, że wszystko będzie w porządku i nie wywali butelek.

Czy butelki z cukrem na dnie mieszać co jakiś czas ? Czy powinny leżakować w spokoju ?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 19 paź 2011, o 13:44 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Pysio napisał(a):
W zestawie Coopersa jest cukromierz - może mi ktoś wskazać jego cel ? Skoro i tak to czy rozlewa się już do butelek określa się po tym czy brzeczka fermentuje głośno czy nie...

Biowin tutaj pomyślał za początkującego amatora.Żeby prawidłowo nastawić piwo czy wino powinno się znać jego początkowe Blg.Zlewa się jak piwo (oczywiście zależy jakie) osiągnie 3-4 blg.
Miałeś nieszczelny fermentator i wątpliwości czy w ogóle fermentacja zachodzi.Zmierzyłbyś sobie blg i mimo braku ,,bulkania" wiedziałbyś że wszystko jest o.k.

Pysio napisał(a):
I jeszcze jedno pytanie. Czy brzeczkę należy przelać tego samego dnia, którego przestanie głośno fermentować, czy można to zrobić za parę dni. Tak aby mieć pewność, że wszystko będzie w porządku i nie wywali butelek.

można za parę dni.

Pysio napisał(a):
Czy butelki z cukrem na dnie mieszać co jakiś czas ? Czy powinny leżakować w spokoju ?

Butelkę z cukrem do k. wlałeś tzw. ,,zielone piwo" przewrócisz kilka razy do ,,góry nogami" i załatwione.Trzeba tą drobinę cukru rozpuścić.

pozdrawiam


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 19 paź 2011, o 18:30 
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 21:45
Posty: 38
Lokalizacja: Łódź
Odnośnie cukromierza. Dołączają go do zestawu (ja kupowałem osobno wszystko bo wychodzi taniej, poza tym cukromierz kupiłem wcześniej) cukromierz a w instrukcji Coopersa, która jest ich wydania nie ma nawet słowa o cukromierzu ;)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 30 paź 2011, o 18:10 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 11:44
Posty: 252
Jeżeli jeszcze nie czytałeś to polecam: http://klubwiniarzy.pl/piwowarstwo
A co do warzenia piwa i kitów...
Warto spróbować warzenia z kitów, ale to jest tylko półśrodek.
Jeżeli chodzi o surowce piwowarskie, to ja zamawiam w miarę systematycznie słody i inne rzeczy. Zawsze można zrobić wspólne zakupy i wyjdzie taniej za przesyłkę.
Bardzo dobrym uzupełnieniem wiedzy czytanej jest pokaz warzenia. Podejrzewam, że teraz w listopadzie też jakiś będzie. Trzeba sobie niestety zagospodarować trochę czasu, ale za to można zobaczyć jak to się robi i uniknąć błędów przy swoich warkach.
Zawsze można zorganizować jakieś wspólne warzenie.

Co do sterylizacji. Ja wszystko co ma kontakt z piwem sterylizuje. Używam m.in. podchlorynu w tabletkach, pirosiarczynu, wrzątku i spirytusu (choć słyszałem, ze jego skuteczność jest ograniczona) Kapsle dobrze jest pogotować chwilę. Butelki myję piro, takim konkretnie stężonym. Trzeba przy tym pamiętać o dobrej wentylacji. Można też stosować środków używanych w gastronomii do dezynfekcji.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 2 lis 2011, o 14:04 
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 21:45
Posty: 38
Lokalizacja: Łódź
Z wielką chęcią obejrzałbym od początku do końca "jak to się robi".
Miałem to nawet zaproponować, ale jakoś nie miałem odwagi. Jeśli ktoś będzie taki proces przeprowadzał to z ochotą (i swoim wytworem) wpadnę obejrzeć co i jak.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 2 lis 2011, o 16:11 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Ciekawe czy dało by się nakłonić Biowin do takiego pokazu podczas comiesięcznych spotkań.
To ciekawy temat lepszy niż 3 obciąg wina i butelkowanie :lol:

Może nawet ktoś, doświadczony w tej materii, z naszego szacownego grona mógłby się podjąć poprowadzenia takiego warsztatu piwowarskiego w Biowinie.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 2 lis 2011, o 18:39 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 11:44
Posty: 252
Ciekawe kto by wysiedział 6 godzin...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 2 lis 2011, o 20:02 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
No, wiesz przy odpowiednim zestawie degustacyjnym, parę osób by wysiedziało :lol: :D


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: BREWMAKER - opinie
PostNapisane: 2 lis 2011, o 23:50 
Początki nałogu
Początki nałogu

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 00:29
Posty: 370
Lokalizacja: Koluszki, Łódź
Geronimo napisał(a):
Zlewa się jak piwo (oczywiście zależy jakie) osiągnie 3-4 blg.

Byłbym ostrożny z takim stwierdzeniem, bo tu chodzi konkretnie o ustanie fermentacji, a nie konkretny poziom cukrów... A jeśli będzie piwo o większej gęstości i stanie na poziomie 5-6 blg to będzie czekał do skutku, a ten nie nastąpi... Niżej niż 3 nie spadnie raczej, ale jak będzie wyjątkowy sikacz to w efekcie będą granaty - tu Generał mógłby się chyba pochwalic coś mi się tak majaczy w pamięci, że mówił coś o gryczanym...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.029s | 16 Queries | GZIP : Off ]