Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 10:27


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Turówka
PostNapisane: 17 lut 2014, o 16:48 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Jakiś czas temu przymierzyłem się do tematu zaprawy do Turówki według Jana Cieślaka, jak jest zawarta w "Domowym wyrobie win".

Przepis dla nieposiadających tejże pozycji:

1. Ziele nostrzyka ok. 15 g
2. Korzeń arcydzięgla 1-2 g
3. Spirytus 50% 170 ml

Wszytko wykonałem według zaleceń, aby mieć jakiś ogląd na podany wyżej przepis. Wcześniej zrobiłem zaprawę do żubrówki, lecz nie dopilnowałem okresu maceracji i z 10 dni zrobiło się coś koło 40 :D Obie próby jednak ukazały, moim zdaniem, iż proponowana przez autora dawka na 1 l wódki jest za wysoka. Autor poleca 15 ml zaprawy na 1 l wódki, co przy żubrówce skończyło się na 4 krotnym rozcieńczeniu (w efekcie dawka spadła do ok. 3,25 ml na 1 l) a przy turówce na dwukrotnym rozcieńczeniu (7,5 ml na 1 l wódki). Moim zdaniem turówka prezentuje się o wiele lepiej. W zasadzie obie dobrane wódki są dosyć podobne (choć zaprawy niekoniecznie) to jednak bardziej przypada mi do gustu turówka. Nie dodawałem winiaku przy obu dobierkach. Reszta przepisu bez zmian. Zasadniczo dawki z przepisu nie są jakoś tragicznie niepijalne, lecz całkowicie nie nadają się do "konsumpcji ciągłej" :D

Cieślak twierdzi jakoby wódka po dobraniu była biała, co w moim wykonaniu jakoś nie wyszło. Sama zaprawa barwi na jasnozielony kolor, a po dodaniu karmelu uzyskałem wódkę w kolorze słomkowym. Można więc podejrzewać, że udało mi się uzyskać więcej tura w turze i stąd ta konieczność rozcieńczania.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.014s | 14 Queries | GZIP : Off ]