Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 18:31


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 17 wrz 2014, o 20:07 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 11 lis 2013, o 20:00
Posty: 52
Lokalizacja: Skierniewice
Kupiłem butelke koniaku za 100zl i dałem do porównania z moim destylatem kilku znajomym. Nikt włącznie ze mną nie potrafił powiedzieć który jest sklepowy :) Mam go dwie damy, do tego dwie śliwowicy, pożeczkowicy i calvadosa. Wszystko zalakowałem i odstawiłem do 2032r. Czyli do 18 urodzin mojego syna. A reszta myśle wcześniej się rozejdzie :mrgreen: Ale zachecony efektami już zamówiłem kilka ;) kg winogron.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 24 mar 2015, o 15:13 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 11 lis 2013, o 20:00
Posty: 52
Lokalizacja: Skierniewice
Szukając w internecie beczek dębowych natknąłem sie na człowieka który pracował we Francjii przy produkcji calvadosu. Podpowiedział mi pare rzeczy jak się powinno robić calvados i dzisiaj jade zamawiać drugą porcje soku jabłkowego. Pierwsza już fermentuje :D Soczek wyciskany przy mnie także jest to 100% sok a nie to co w sklepach można kupić. Zrobię go identycznie jak oni to we Francji robili.
Jak ma ktoś jakąś beczuszke po winie na sprzedanie to chętnie odkupie ;)
A śliwowica, calvados i pożeczkowica o których wcześniej pisałem już sobie leżakują w piwnicy w beczkach. Koniak jeszcze tylko czeka na beczka która ma przyjść na dniach.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 25 mar 2015, o 21:22 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Też kiedyś popełniłem Calvados, z wina jabłkowego które było smaczne ale mało klarowne, całkiem zacny trunek po latach jeszcze lepszy.

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Damian

"...Nikt się od miodu po ziemi nie toczy,
Miód tylko lepszej dodaje miny,
Najeża wąsy, stroi czupryny,
Moc leje w piersi, odwagę w oczy..."
Tomasz Zan


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 26 mar 2015, o 10:06 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 11 lis 2013, o 20:00
Posty: 52
Lokalizacja: Skierniewice
Ja też wcześniej robiłem i leżakuje sobie w beczce, ale trochę taki oszukany. Ten będzie bez grama cukru, same jabłuszka :) Dlatego muszę tego trochę przerobić. Do tego kupiłem nową beczkę mocno paloną i najpierw zaleję ją na jakiś czas przefermentowanym już sokiem a potem zleje go, przedestyluje i zaleję ponownie już calvadosem. Tak się podobno robi prawdziwy calvados.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 27 mar 2015, o 22:16 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Ja k tak sobie czytam, to już czuję zapach tego Calvadosu 8-) , to musi być dobre!

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Damian

"...Nikt się od miodu po ziemi nie toczy,
Miód tylko lepszej dodaje miny,
Najeża wąsy, stroi czupryny,
Moc leje w piersi, odwagę w oczy..."
Tomasz Zan


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 28 mar 2015, o 15:49 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 11 lis 2013, o 20:00
Posty: 52
Lokalizacja: Skierniewice
Przypomnij się za rok to skosztujemy. Beczka miała być 50l ale jednak będzie 30l. Do zapełnienia 30l wystarczy 400l soku a do 50l potrzebował bym ok. 700l czyl jakieś 1,2 tony jabłek. To już trochę za duże koszty i kupa czasu żeby to przegotować. Chociaż i te nie były małe. Dobrze, że żona nic nie wie :D Szkoda, że tak mało osób się tym zajmuje na forum. Fajnie było by się powymieniać owocówkami.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 28 mar 2015, o 21:40 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 17 lis 2009, o 18:10
Posty: 521
Myślę, że sporo osób interesuje się destylatami owocowymi. Możemy któryś z kolejnych zlotów poświęcić temu tematowi. Chyba degustacja w szerszym gronie jest przyjemniejsza i pozwoli poznać bardziej subiektywną ocenę swego wyrobu.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek

Wino jest nieustającym dowodem,
że Bóg kocha nas i lubi widzieć nas szczęśliwymi
Benjamin Franklin


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 17:21 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 11 lis 2013, o 20:00
Posty: 52
Lokalizacja: Skierniewice
No to mógłby ktoś się pochwalić swoimi produktami. Z chęcią spróbował bym produktów kogoś innego i porównał do swoich.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 4 kwi 2015, o 20:43 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 17 lis 2009, o 18:10
Posty: 521
Jestem za.
Przy sprzyjających wiatrach możesz być zawiany.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek

Wino jest nieustającym dowodem,
że Bóg kocha nas i lubi widzieć nas szczęśliwymi
Benjamin Franklin


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przepisy na destylaty owocowe
PostNapisane: 5 kwi 2015, o 09:36 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 513
Parę słów wyjaśnienia co do calvadosu - na podstawie dostępnej w Polsce literatury i wiedzy własnej :D
W Normandii rośnie obecnie ok. 7 mln jabłoni z których owoce są przeznaczone do produkcji alkoholu destylowanego. Odmian jest ok. 2000 !!! i są to jabłka dużo mniejsze niż deserowe. Rosną zazwyczaj w sadach łąkowych, na drzewach wysokopiennych (gałęzie na wysokości 2-2,5 m żeby krowy mogły się paść) - to charakterystyczny sposób piętrowego wykorzystania ziemi. Przepisy apelacji cydru zalecają 48 odmian, które podzielone zostały na cztery grupy: słodko-kwaśne, słodkie, cierpkie i kwaśne. Jak z tego widać, żeby zrobić dobry cydr jako podstawę do destylacji calvadosu trzeba dysponować starymi odmianami jabłek ( im więcej gatunków tym lepiej) . Owoce muszą być dojrzałe- we Francji cydr robi się ze spadów ( mają najbardziej rozwinięte aromaty) lub jabłek strąconych, dojrzewających przez kilka tygodni w dobrze wentylowanych skrzynkach. Potem rozdrabnianie, maceracja ok. 4 godz. ( ważny etap ze względu na ekstrakcję aromatów ze skórek), potem fermentacja na własnych drożdżach w niskiej temperaturze .
W naszych warunkach dobrą metodą, jak się wydaje, jest fermentacja miazgi jabłkowej ze starych odmian z niewielką ilością wody poprawiającą płynność nastawu. Dodatek cukru w ilości 0,5 kg/10 kg nie powoduje pogorszenia jakości wyrobu finalnego ;) Trzeba w tym przypadku dysponować jednak kotłem z płaszczem.
Szykuje się zlot wysokoprocentowy - ja też coś przyniosę :D


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.031s | 14 Queries | GZIP : Off ]