Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 15:58


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 22 lut 2014, o 14:13 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Znalazłem jakiś czas temu informację o szkoleniu pt. "Mistrz w zawodzie winiarza". Po zapoznaniu się z programem szkolenia, ceną i po korespondencji z PRW, okazało się jednak, że szkolenie przeznaczone jest raczej dla pracowników zakładów winiarskich (lub osób, które taką pracę chciałyby podjąć) i tematycznie (oraz kosztowo) jest dla winiarzy domowych nieatrakcyjne.

PRW wyraziła jednak chęć i gotowość organizacji szkolenia, które odpowiadałoby potrzebom domowych winiarzy. Bo, moim zdaniem, takie potrzeby są. Poza warsztatami w Biowinie, forum i zdobywaniem wiedzy na własną rękę, trudno u nas o rzetelną i współczesną wiedzę o wyrobie wina, choćby w warunkach domowych. Można oczywiście robić wina dalej w oparciu o Cieślaka, albo w ogóle bez żadnych książek, ale czy warto ignorować postęp jaki się dokonuje w winiarstwie, a który zapewne najpierw dociera do dużych zakładów, a potem do winiarzy domowych i często zostaje pominięty, np. z niewiedzy?

W załączniku dodaję program szkolenia zmodyfikowany na razie tylko przeze mnie. Skróciłem czas trwania, tak aby szkolenie zamknęło się w 2 dniach. Oryginalnie szkolenie odbywa się w 2 firmach: Jantoń i Ambra. Jednak wszelkie szczegóły szkolenia dla winiarzy domowych będą dopiero ustalane. Każdy z Was może zgłaszać uwagi, co do programu itp. Nieznany jest też na razie koszt.

Podstawowym pytaniem jest jednak, ile osób byłoby na poważnie zainteresowanych takim szkoleniem.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 23 lut 2014, o 00:25 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 17 lis 2009, o 18:10
Posty: 521
Mnie osobiście interesuje punkt 8.1 oraz punkt 2 z II sesji.
Jestem skłonny wziąć udział w tym szkoleniu nie odpłatnie.
Myślę .że jeżeli organizator zapewni odpowiednie warunki (miejsce i czas) to
chętnie wysłuchamy prelekcji.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek

Wino jest nieustającym dowodem,
że Bóg kocha nas i lubi widzieć nas szczęśliwymi
Benjamin Franklin


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 24 lut 2014, o 19:55 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Sęk w tym, że to nie im zależy na przekazywaniu wiedzy nam, tylko nam (a przynajmniej mi) na zdobyciu wiedzy od nich. W takim układzie o darmowej prelekcji nie ma mowy.

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 25 lut 2014, o 08:56 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Myślę, że mimo wszystko jesteśmy nieco zaawansowani, jak na taki kurs. On owszem, super dla osób stawiających pierwsze kroki lub mających przedstawić stosowny certyfikat przy składaniu papierów do zakładu produkcyjnego.
Myślę, że można poprosić Biowin o przygotowanie prelekcji z pkt 7 I sesji (choć to już kiedyś było, ale dla ugruntowania wiedzy).
Filip - piszesz o postępie w winiarstwie, trzeba nadążać z duchem czasu? A ja wychodzę z zupełnie odwrotnego założenia. Trzeba kultywować prymitiwizm, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której będziesz łykał wino w tabletkach (NIE kapsułkach).


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 26 lut 2014, o 13:11 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 513
general aidid napisał(a):
A ja wychodzę z zupełnie odwrotnego założenia. Trzeba kultywować prymitiwizm ...


Co do kultywowania prymitywizmu, to ja nie wyobrażam sobie obecnie rezygnacji, chociażby, z pomiaru kwasowości, płatków dębowych, taniny itd. :shock:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 26 lut 2014, o 19:49 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Z płatków nie, ale pomiar kwasu? Język nie wystarcza? Robi Ci różnicę, co wskazuje pomiar? Czy bardziej - co odczuwają kubki? (przyjemne/nieprzyjemne, pyszne/niepyszne). A jak za 100 lat winiarnie będą wysyłać próbki do miareczkowania w kosmos, bo brak grawitacji poprzedzony megaprzyspieszeniem i przemieszczeniem molekuł będzie dawał nadzwyczaj precyzyjne rezultaty?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 27 lut 2014, o 13:42 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 513
No więc język nie wystarcza :( Na każdym balonie z winem mam informację o kwasowości ( oczywiście są tam też uwagi degustacyjne ). Jeżeli chcę zrobić jakiś kupaż, to jest to ważna dla mnie informacja pomocna dla uzyskania wina o rozsądnej kwasowości. Mogę też stwierdzić jak przebiega naturalne zjawisko samoczynnego odkwaszania. Przy nastawianiu wina mogę dzięki temu oszacować jaka będzie końcowa kwasowość.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 28 lut 2014, o 12:59 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Wiedziałem, że ten prymitywizm wywoła dyskusję odbiegającą od tematu, więc powstrzymałem się od odpowiedzi. Wg mnie wolnoć Tomku.., prymitywizm - ok, byle nie obskurantyzm.

Wracając do tematu szkolenia. Wydaje mi się, że z tym naszym zaawansowaniem to różnie bywa. A szkolenie wyobrażam sobie właśnie jako duże poszerzenie posiadanej już wiedzy, nie naukę od podstaw co to drożdże, co to fermentacja itp. bo tego nie potrzebujemy.

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szkolenie z zakresu produkcji wina owocowego
PostNapisane: 2 mar 2014, o 11:13 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Ile i dlaczego tak drogo-podstawowe pytanie.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.023s | 14 Queries | GZIP : Off ]