Ostatnia wizyta: Teraz jest 23 kwi 2024, o 23:29


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 14 lis 2013, o 15:56 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 514
Jutro w dodatku do GW ,,Co jest grane" pojawi się info o konkursie. Red. A. Danowska nie pojawi się w sobotę, bo natłok obowiązków przy braku auta...
Wysłałem info do ŁDW i TVN.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 16 lis 2013, o 20:43 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Tak na szybko kilka fotografii i wrażeń, bo zmęczony jestem nieziemsko:

V Konkurs Win Domowych Łódź 2013

Wina białe i różowe półsłodkie i słodkie świetne, kilka na prawdę wyjątkowych. Mnie osobiście rozczarowały wina z DR, za to nastąpił wielki powrót win z innych "białych" surowców. Gratuluję zwycięzcom!

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 16 lis 2013, o 21:40 
Coś już napisał
Coś już napisał

Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 22:08
Posty: 51
Lokalizacja: Łódź
Wziąłem aparat "zorke5 zrobiłem kilka zdjęć"
Proszę się nie czepiać wrzucone wszystko (i aparatu i lampy się uczę). :mrgreen:
https://picasaweb.google.com/105335150646999903816/VKonkursWinDomowychOdz?authkey=Gv1sRgCJWF8tLuoLCQCA

_________________
http://latawce.phorum.pl/


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 16 lis 2013, o 23:34 
Pierwsze kroki
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 paź 2011, o 11:24
Posty: 8
Lokalizacja: Tokarnia
muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony wynikami - III miejsce w białych słodkich - cieszę się, że wino smakuje nie tylko mi :)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 17 lis 2013, o 15:15 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Witajcie

Podam wyniki V Konkursu Win Domowych Łódź 2013 miejsca medalowe

Wina czerwone słodkie i półsłodkie:

1.Urszula Ambroziak - wino aroniowe -medal srebrny
2.Krzysztof Ławniczak- wiśniowo-aroniowo-jagodowe -medal brązowy
3.Marcin Jakiel- czerwonoporzeczkowe-wiśnia- medal brązowy
4.-Damian Guba-wiśnia-czarnaporzeczka- -medal brązowy
5.-Krzysztof Ławniczak -wiśnia - czarna porzeczka -medal brązowy
6.-Arkadiusz Socha -wiśnia-jagoda-śliwka - medal brązowy
7.-Cezary Piotr Lach -porzeczka-wiśnia -czarny bez - medal brązowy
8.-Daria Rembisz - czarna porzeczka-agrest-jabłko- medal brązowy


Wina czerwone wytrawne i półwytrawne :

1.Krzysztof Gawroński -aroniowo-jarzębinowe -medal srebrny
2.Edward Zwoliński - hibiscus-czarny bez - medal brązowy
3.Paweł Czerwiński - winogrono Regent -medal brązowy
4.Wojciech Janus -wiśnia Łutówka - medal brązowy
5. Krzysztof Gawroński -aronia - medal brązowy
6. Marcin Pomorski -winogrono czerwone (odmiany nie podano) - medal brązowy

Wina białe/różowe półsłodkie- słodkie

1. Cezary Piotr Lach - pigwowiec-brzoskwinia-jabłko -medal srebrny
2. Wojciech Chudzik - winogrono różowe- medal srebrny
3. Filip Janus -jabłkowe -medal brązowy
4.Maciej Krawczyk -dzika róża -medal brązowy
5.Krzysztof Ambroziak - truskawka -medal brązowy
6.Damian Błaszczyk -dzika róża (canina) 2007 -medal brązowy


W kategorii wina białe/różowe wytrawne i półwytrawne medali nie przyznano

1. Edward Zwoliński - ałycza z kwiatem cz.bzu ,lipy i akacji.
2.Zbigniew Zaremba - jabłko
3.Paweł Czerwiński - winogrono Solaris



W V Konkursie Win Domowych Łódź 2013 zostały przyznane bony pieniężne na zakupy w Biowinie, o wartości 400 zł za srebrny medal i pierwsze miejsce w konkursowej kategorii win , oraz bon o wartości 300 zł za medal i drugie miejsce w konkursowej kategorii.

W kategorii wina czerwone słodkie i półsłodkie:
1.Urszula Ambroziak - wino aroniowe -medal srebrny -bon o wartości 400 zł.
2.Krzysztof Ławniczak- wiśniowo-aroniowo-jagodowe -medal brązowy - bon 300 zł

Wina czerwone wytrawne i półwytrawne :
1.Krzysztof Gawroński -aroniowo-jarzębinowe -medal srebrny- bon o wartości 400 zł.
2.Edward Zwoliński - hibiscus-czarny bez - medal brązowy - bon 300 zł.

Wina białe/różowe półsłodkie- słodkie
1. Cezary Lach - pigwowiec-brzoskwinia-jabłko -medal srebrny- bon o wartości 400 zł
2. Wojciech Chudzik - winogrono różowe- medal srebrny- bon o wartości 300 zł.

Winiarzem roku 2013 V Konkursu Win Domowych Łódź 2013 został Krzysztof Gawroński

Zwycięzcom i medalistom poszczególnych kategorii oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy.

pozdrawiam


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 18 lis 2013, o 09:42 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Darku, dzięki za dane o zwycięzcach.

Ale ja napiszę w imieniu nas - niemedalowych szaraczków;) Czekamy na resztę wyników.

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 18 lis 2013, o 20:32 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Najsampierw gratuluję zwycięzcom, prawie zwycięzcom i wielkim przegranym "czwartomiejscowcom" :D

Konkurs uważam za udany i ciekawy. Przypadło mi ocenianie win czerwonych półsłodkich i słodkich. Niestety, tych pierwszych nie stwierdziłem za wiele. Drugich z kolei było aż nadto. Moje wrażenia odnośnie win:
- Spory problem stanowi wśród winiarzy odpowiednia kwasowość win. Wydaje się jakby ten temat był zupełnie pomijany, bo wina albo są niedokwaszone albo posiadają nadmierną kwasowość. Zakładam, że w większości przypadków jest to wynik nie zwracania uwagi na ten aspekt i przyjmowania "tego, co natura da".
- Nadmierna słodycz. Zdecydowana większość win spośród 18 półfinałowych była przeraźliwie słodka. Oczywiście rodzaj komisji zobowiązuje do pozostawienia własnych upodobań i ocenienia win "obiektywnie". Wychodząc zatem z takiego założenia nadal uważam, że duży problem stanowi odpowiedni balans poziomu cukru do reszty czynników składowych. Były dwa wina, które pretendowały do miana wina ciężkiego, lecz poza aromatem i właśnie słodyczą nie miały nic więcej, co wskazywałoby na wino potężne. I tu właśnie przechodzimy do trzeciego składnika.
- Mała cierpkość win czerwonych. Mało które wino miało w mojej ocenie dobry balans cierpkości i gorzkości. Nadmierna słodycz dodatkowo potęgowała ten brak. Kilka win stwierdziłem, że miały ten czynnik dobrze ogarnięty, lecz były to wina nieco delikatniejsze. Z moich obserwacji wynika, że wina z nutami śliwkowymi i porzeczkowymi (te pierwsze bardziej) miały poważne braki na tej płaszczyźnie.
- Choroby win. Do 8 w kolejności wina 50% z nich miała jakąś chorobę. Generalnie spośród 18 półfinałowych 7-8 miało większą lub mniejszą wadę. Był jeden rodzynek-płynny jogurt, po którym musiałem wymyć kieliszek. Nie będzie zaskoczeniem, że najczęstszymi wadami były aromaty i posmaki kapuściane i maślane. O ile te pierwsze są trudno akceptowalne, to nuty maślane (jogurtowe) niekiedy komponowały się z resztą wina lub też nie przeszkadzały nadmiernie.
-Tylko jedno wino było źle sklasyfikowane u mnie w komisji i zostało przeniesione. Dodatkowo był to chyba ten rodzynek jogurtowy, więc tym bardziej z wielką ochotą podzieliłem się nim z właściwą komisją :D Nie było też win dosładzanych czy też poprawianych miodem.

Jako anegdotkę napiszę, że kiedy konkurs dobiegał końca i zaczęto zabierać pozostałości pokonkursowe, mnie udało się wylosować z koszyka win czerwonych 3 wina (spośród kilkunastu), których średnia nie przekracza 5,5 pkt. :D Zatem mogę stwierdzić, że moje oceny nie były chyba kwestią przypadku.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 19 lis 2013, o 00:16 
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 15:49
Posty: 38
Lokalizacja: Łódź
Dzięki Maćku za rzeczowe i konkretne podsumowanie (szkoda że tylko czerwone słodki i półsłodkie, ale rozumiem nie można być wszędzie). Chętnie wysłuchałbym (przeczytał) opinie innych sędziów z pozostałych komisji. Uważam że są to bardzo ważne wskazówki, które należy wsiąść pod uwagę przy kolejnych nastawach, a konkurs pozwala na zweryfikowanie swoich umiejętności. Przyłączę się do postu kolegi kolman-a: czekamy na pełne, czyli niemedalowe wyniki i punktacje. Dzięki za konkurs i obiektywną ocenę

_________________
Fajnie jest, jeśli winko smakuje, ale jeszcze lepiej jeżeli zachwyca


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 20 lis 2013, o 11:26 
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, o 16:30
Posty: 559
Lokalizacja: Łódź
Podobnie jak Maciek konkurs uważam za udany i ciekawy. Wina przychodzą coraz lepsze a czołówka jest bardzo wyrównana. Przy takim poziomie win najlepszych, zdobyte pierwsze miejsce jest dosłownie o włos od innego znakomitego wina i być może pierwsze miejsce jest łutem szczęścia.

Ja wystawiałem trzy wina w kategorii czerwone wytrawne/półwytrawne i udało mi się tam zdobyć pierwsze miejsce i srebrny medal. Do złota brakowało 0,5 punktu, niby mało ale jest bardzo trudne przekroczyć granicę 18 punktów. W historii konkursu łódzkiego był tylko jeden złoty medal. Moje tegoroczne, wygrywające wino, było zrobione z soków aroniowego i jarzębinowego w równych proporcjach (soki uzyskane za pomocą sokownika. Tak tak za pomocą sokownika - podkreślam aby wszyscy wielcy przeciwnicy sokownika zastanowili się nad swoim uporem i choć raz spróbowali tej metody.)
Kompozycja na pierwszy rzut zaskakująca - dwa wysoko-garbnikowe i taniczne owoce. A jednak te smaki znakomicie się uzupełniają! Wino wyszło bardzo zrównoważone, bardzo aromatyczne o świetnej kwasowości. Wino w typie Bordoux ale bardziej ekstraktywne, bardziej potężne.

Sędziowałem w komisji win półsłodkich i słodkich. Tych pierwszych win niestety nie było jak w komisji Maćka. Były jedynie słodkie, bardzo słodkie i opętańczo słodkie. Jednak czasem te słodkie wina były bardzo niezrównoważone (słodycz/garbniki/taniny/kwasowość/alkohol) i wytwórcy zapominali o garbnikach i taninach zastępując je cukrem. Trafiały się wina mocne o ballingu 10 st. (wskazanie na cukromierzu) czyli zawierające ponad 150 g. cukru (w kilogramie wina).
Kwasowość wina często wymyka się winiarzom z rąk. Wina są niedokwaszone (mdłe z powodu ilości cukru) lub zbyt kwaśne z powodu zastosowanych owoców i nie pomoże tutaj dowalenie cukru (częste przy czarnej porzeczce).
Natomiast niektórzy wytwórcy faktycznie dobrze ogarniali ten trudny czynnik - zbalansowania wina i ich wyroby nie były aż tak słodkie. Bardzo dobrze prezentowały się wśród win słodkich czerwonych wina na bazie wiśni, aronii, czarnej porzeczki czeremchy z dodatkiem aromatycznych dzikich wiśni lub śliwek (zwłaszcza tarniny).

Osobną sprawą są wina dotknięte istotnymi wadami. Jedno wino było lekko zaoctowane ale kilka z wyraźnymi posmakami kapuścianymi. Aromaty kapuściane to chyba najczęstszy przypadek istotnej wady. Trafiały się też wina z posmakami maślano/jogurtowymi ale takimi nieprzyjemnymi będącymi skutkiem działania bakterii.

Jak podamy kompletną punktację (póki co prace są w toku) to proszę popatrzeć na swoje wino. Jeżeli punktów jest powyżej 10 to wino jest już dobre. jeżeli ma więcej niż 15 to już jest bardzo dobre. Jeżeli punktów jest mniej niż 8 to winiarz powinien zastanowić się jakie błędy popełnił i co należy zmienić podczas wytwarzania.

Osobną sprawa jest niestosowanie się do regulaminu co utrudnia pracę organizatorom. Bo np. ktoś dostarcza wino w białej butelce a powinna być zielona bordówka lub przykleja własne etykiety pomimo ze butelka powinna być bez żadnych oznaczeń jedynie owinięta karta zgłoszeniową. Utrudnia to organizatorom pracę bo nie chcąc dyskwalifikować wina żmudnie zdzierają etykiety podczas przygotowań butelek do konkursu.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

"Exceptio probat regulam" Wyjątek sprawdza regułę


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
PostNapisane: 22 lis 2013, o 13:19 
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2009, o 14:09
Posty: 29
Lokalizacja: Polesie
Panowie Sędziowie co z resztą wyników, przydał by się jakiś arkusz z pełną listom win bo nie wiem Jakie miejsca zajęły inne moje wina.
:|


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.050s | 16 Queries | GZIP : Off ]