Łódzki Klub Winiarzy
http://klubwiniarzy.pl/forum/

Cydr
http://klubwiniarzy.pl/forum/viewtopic.php?f=59&t=495
Strona 1 z 1

Autor:  dorcus [ 4 lis 2013, o 17:54 ]
Tytuł:  Cydr

Witam
Jutro zamierzam nastawić cydr jabłkowy i w związku z tym mam następujące pytania:
1. Chciałbym zrobić cydr musujący, w jaki sposób przerwać fermentację i czy dodać ile i w jaki sposób cukru aby spowodować po przerwaniu fermentacji musowanie napoju?
2. Jak zakorkować/zakapslować butelkę aby CO2 nie wywaliło korka?

Autor:  Krzysztof [ 4 lis 2013, o 18:32 ]
Tytuł:  Re: Cydr

Moje podejście do cydru jest nastepujące:
1. dodaje tyle cukru aby otrzymać cydr o mocy 8%
2. po odfermentowaniu przez drożdże winne cukru (oczywiście dodaje drożdże winiarskie) postępuję w zależnosci od stanu nagazowania
a)zlewam znad osadów do butelek po piwie i kapsluję jeśli jest dość nagazowany
b) zlewam do innego naczynia i dodaję cukier aby wznowić fermentację i go nagazować. Ilość dodawanego cukru to około 80g./10l cydru. Wlewam do butelek po piwie i kapsluję. Czas nagazowywania w 20 st. C.od 2 tygodni do czterech.

Cydr można dosłodzić. Najlepiej gliceryną (nie poddaje się wtórnej fermentacji). Ilość gliceryny to około 60 ml. /10l. cydru. Gliceryna 96% "roślinna" do kupienia w Chemii na Brukowej.

Autor:  dorcus [ 4 lis 2013, o 19:20 ]
Tytuł:  Re: Cydr

Ja spróbuję nieco inaczej w bardziej "prymitywny" sposób. Zamierzam wycisnąć sok z owoców ze skórkami, modląc się aby jabłka nie były pryskane, wlać go do gąsiorka i ... pobłogosławić. Niech ruszy na swoich drożdżach. Przerwać fermentacje tuż przed końcem bąblowania, dodać trochę cukru aby wznowić fermentację i po ok. 3-4 dniach wlać do butelek i do piwniczki. To trochę zastosuję 80g/10 l. cydru - dzięki.

Autor:  Krzysztof [ 5 lis 2013, o 09:37 ]
Tytuł:  Re: Cydr

Nie wiem co chcesz osiągnąć nie dodając drożdży winiarskich do cydru. Jest to dość ryzykowne działanie IMHO nic szczególnego nie dające nawet wtedy kiedy fermentacja na drożdżach dzikich przebiegnie prawidłowo.
Niby jakie wartości nabywa cydr fermentowany na drożdżach dzikich w porównaniu do cydru fermentowanego na rasowych drożdżach winiarskich?

Autor:  dorcus [ 5 lis 2013, o 20:07 ]
Tytuł:  Re: Cydr

Nie chcę dodawać drożdży przede wszystkim dlatego, że chcę aby sposób przygotowania cydru był maksymalnie prosty. Trochę mnie dziwi to, iż Polska jako chyba trzeci producent jabłek na świecie zupełnie nie ma tradycji w wytwarzaniu cydru na szeroką skalę. Cydr dla mnie to bardzo słaby napój alkoholowy 2-4%, wytrawny, musujący. Hiszpanie czy portugalczycy nalewają go z wysokości metra cieniutkim strumieniem do szklanki chyba po to aby go dobrze natlenić. Dla mnie przede wszystkim cydr to nie wino ale napój orzeźwiający. Nie chcę drożdży winiarskich, bo ... ciężko mi to wytłumaczyć. Może dlatego, że to nie wino (dla mnie), może dlatego, że przepis ma być jak najprostszy. Dziś wycisnąłem moszcz o Blg 15. Trochę go zbiłem wodą do 10 (i tu się zastanawiam, czy nie powinienem zostawić samego soku bez dodatku wody). Czy ładnie zafermentuje i dojdzie do Blg 1 lub 2. Nie wiem. Zobaczymy za kilka tygodni.

Autor:  Krzysztof [ 7 lis 2013, o 11:51 ]
Tytuł:  Re: Cydr

Co to jest Cydr (definicja) to są różne zdania.

Jak Ci wyjdzie to chętnie się dowiemy - tak więc pisz jak idzie i jak wyszedł. jest to twój cydr i robisz go jak uważasz. Ja widzę różne problemy w twoim podejsciu:
-potencjalne problemy z fermentacją - nieciekawy profil aromatyczny
-potencjalne zakazenie tak słabego cydru (zaoctowanie lub zakażennie drożdżami kożuchującymi lub czymś innym)
-problemy z przechowywaniem tak słabego napoju

Autor:  Waldek [ 7 lis 2013, o 12:09 ]
Tytuł:  Re: Cydr

dorcus napisał(a):
Przerwać fermentacje tuż przed końcem bąblowania, dodać trochę cukru aby wznowić fermentację
:shock: Tego nie rozumie. W jaki sposób i po co chcesz przerywać fermentację :?: Kolejna dziwna sprawa to rozcieńczanie wodą by zmniejszyć ilość cukru, ale na koniec i tak planujesz jego dodatek. Jak dla mnie, to trzeba zacząć od planowania, z resztą każdy trunek (i nie tylko). Działania na żywioł dobre są do wieku 10, może 14 lat, np. wakacyjne wino z chabrów.
Skoro chcesz 4% alkoholu, a wiemy, że na 1% trzeba 17 g cukru, wystarczy Ci 7 Blg. Z tym, że taki dodatek wody narobi dużej szkody. IMHO skoro z jabłek jest już te 16 Blg należy z ty się pogodzić, albo zmienić surowiec. Przed końcem fermentacji, gdy cukru zostaje tyle co do nagazowania, oczywiście uwzględniając poprawkę na alkohol, jest czas na butelkowanie. Może nie jest proste wyznaczenie momentu kiedy zostało 8 gram na litr, stąd łatwiej jest dofermentować cały cukier (nie przerywać), a potem dodać dokładnie odmierzoną dawkę. W końcu to tylko pół procenta. Ma to jeszcze tą zaletę, że sporo osadu zostaje. Pamiętać należy, że CO2 lepiej rozpuszcza się w zimnej wodzie, stąd dobrze nagazowany cydr przechowujemy w chłodzie.
dorcus napisał(a):
Jak zakorkować/zakapslować butelkę aby CO2 nie wywaliło korka?
Nadają się wszystkie butelki po napojach gazowanych (szampan, piwo, oranżada). Kapsle nie są drogie (zobacz tutaj),
podobnie jak przyrząd do ich zakładania (zobacz tutaj) nie powinien zrujnować budżetu domowego.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/