Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 16:48


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: POMOCY WINO NIE KOPIE !
PostNapisane: 27 paź 2015, o 17:09 
Pierwsze kroki
Pierwsze kroki

Dołączył(a): 24 paź 2015, o 20:58
Posty: 4
Cześć, wiec sprawa wygląda tak miałam około 75-80 kilogramów winogron białych, sok z winogron został wyciśnięty do pozyskania większej ilości soku dodałam pektopol wg instrukcji na opakowaniu postało około tygodnia i odpuściło cały sok, całość przelałam do baniaków, dodałam 2 paczki drożdży winiarskich uniwersalnych wszystkiego razem wyszło około 60 litrów, dodałam też cukier na początek 8-9 kilogramów oczywiście proporcjonalnie ( jeden baniak większy, drugi mniejszy ) wszystko zatkane korkiem z rurką fermentacyjną zaczęło pięknie fermentować, następnie znów dosładzanie wina 4 kg cukru, wszystko było zgodne z cukromierzem, fermentowało dalej, jednak po miesiącu fermentacja ustała. Wino jest słodziutkie i pyszne w smaku, ale mocy w nim brak. Szkoda zmarnować tyle tego nektaru, wiec pytanie do was winiarze jak wzbudzić na nowo fermentacje aby wino nabrało mocy, dodam ze woda nie była dodawana bo po prostu soku było tak dużo, że nie było nawet na nią miejsca. Aktualnie na cukromierzu podziałka wskazuje na piwo. Ciśnienie w rurkach fermentacyjnych jest ale nie bulka, także czekam na Wasze propozycje jak to wszystko uratować i pozdrawiam ! :D


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: POMOCY WINO NIE KOPIE !
PostNapisane: 1 lis 2015, o 19:28 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule odpowiem - nie kopie bo nie ma kopyt :lol: :twisted:

A na poważnie piszesz że dokonywałaś pomiarów zawartości cukru napisz jakie były wskazania cukromierza i jakie są obecnie.
Wydaje mi się iż przesadziłaś z ilością cukru, a to dobry konserwant, brak zupełnie informacji o rodzaju i ilości pożywki, wznowienie fermentacji może być bardzo trudne.

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Damian

"...Nikt się od miodu po ziemi nie toczy,
Miód tylko lepszej dodaje miny,
Najeża wąsy, stroi czupryny,
Moc leje w piersi, odwagę w oczy..."
Tomasz Zan


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: POMOCY WINO NIE KOPIE !
PostNapisane: 2 lis 2015, o 16:50 
Pierwsze kroki
Pierwsze kroki

Dołączył(a): 24 paź 2015, o 20:58
Posty: 4
Pożywka B biowinu Obrazek

dodałam 2 paczki drożdży wiec też 2 paczki pożywki według przepisu na opakowaniu ( to był komplet drożdże + pożywka )

Z 40 litrów wina zlałam 20l a do pozostałych 20 litrów dolałam 20 litrów wody i dosypałam 2 kilogramy cukru ponownie dodając drożdże Tokaj i także pożywkę B, wino ruszyło i znów nastąpiła fermentacja.

Co do pomiaru cukru, przed rozcieńczeniem wartość BLG wynosiła 15 a po dolaniu wody spadła do 8.

Co robić z winem które ściągnęłam, gdzie przechowywać ?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: POMOCY WINO NIE KOPIE !
PostNapisane: 3 lis 2015, o 13:43 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 513
W moszczu miałaś ok. 6,6 kg cukru. Po dodaniu 9 i 4 kg w sumie było 19,6 kg. Objętość była 60 l + 7,8 l ( z cukru) = 67,8 l. Stężenie cukru było więc ok. 27 Bx licząc prawie wagowo :D
Ta ilość cukru pozwala na osiągnięcie ok. 17 % ale sukces fermentacji w tym przypadku zależy od umiejętności winiarza i użytych drożdży.
Błąd polegał na przedwczesnym dodaniu dużej ilości cukru. Przez pierwszy kres wino powinno fermentować na cukrze własnym.
Czy miazga przez tydzień nie ruszyła na dzikich drożdżach ? Jeśli nie, to chyba trzymana była w chłodzie.
Wino które ściągnęłaś przechowuj w chłodnym miejscu.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.027s | 16 Queries | GZIP : Off ]