Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 20:12


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chipsy dębowe
PostNapisane: 3 kwi 2010, o 18:26 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Ponieważ pojawiają się pytania jak zrobić samemu chipsy dębowe to postaram się to opisać.

Sposób produkcji chipsów dębowych jest banalnie prosty.

1. Należy zdobyć kawałek dębiny najlepiej sezonowanej co najmniej rok, możliwie suchej, należy zwrócić uwagę czy nie jest zbutwiała, zaatakowana przez szkodniki lub nasączona jakimś specyfikiem (odpadają deski i różnego rodzaju klepki, mogą być impregnowane), można również do tego celu użyć kawałka gałęzi dębowej z prac pielęgnacyjnych.

2. Zdobytą dębinę pozbawiamy kory i dzielimy na odpowiadające nam wielkością kawałki, ja łupałem na małe szczapki o przekroju 0,5 - 1,0 cm2 i długości ok 3 cm, można na drobniejsze kawałki jeśli ktoś ma cierpliwość lub narzędzia.

3. Następnie szczapki zalewamy w naczyniu sporą ilością zimnej wody, którą należy codziennie wymieniać na świeżą, powtarzamy tą czynność przez 5-7 dni (woda będzie przybierać kolor czarny od wypłukiwanych garbników).

4. Po zakończeniu procesu płukania/moczenia układamy chipsy na blasze i opiekamy w piekarniku rozgrzanym do 200 - 250 stopni, aż do uzyskania odpowiadającego nam stopnia przypieczenia od złoto słomkowego do koloru gorzkiej czekolady. Staramy się nie doprowadzić do zwęglenia (na czarno) bo utracimy część materiału.

Uwaga: podczas opiekania wydobywa się gryzący gaz/dym należy robić to przy szeroko otwartym oknie.

Co do gatunku dębu to może być to dąb szypułkowy, bezszypułkowy lub limuzynowy :D . Wytwarzane są również chipsy z innych gatunków drzew z których robi lub robiło się beczki do alkoholi np. Kasztan, Wiśnia, Akacja.
Nie należy używać tzw. Akacji (Robinia grochodrzew, Robinia akacjowa) - drewno jest trujące, jedynie kwiaty są jadalne.
Gotowe chipsy można przechowywać w szczelnym naczyniu np słoju przez bardzo długi czas.
I jeszcze jedna praktyczna uwaga, drobne chipsy szybko oddają swoje aromaty, ale przez niezbyt długi czas, grubsze oddają wolniej ale dłużej, można je nawet wykorzystać 2 razy, przekładając z nastawy do nastawu. W sprzedaży są nawet specjalne deski do aromatyzowania win.

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Damian

"...Nikt się od miodu po ziemi nie toczy,
Miód tylko lepszej dodaje miny,
Najeża wąsy, stroi czupryny,
Moc leje w piersi, odwagę w oczy..."
Tomasz Zan


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 3 kwi 2010, o 21:57 
Bywalec
Bywalec

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 00:02
Posty: 102
fajnie ,że opisałeś technologię :)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 31 maja 2010, o 20:48 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Doprecyzowałem zapis dotyczący tzw. Akacji, tak na wszelki wpadek. ;)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 5 cze 2010, o 01:19 
Coś już napisał
Coś już napisał
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 00:32
Posty: 78
Lokalizacja: Łódź
Mam kilkuletnią deskę dębową i zamiast robić chipsy, to je kupuję :) Teraz Damian podałeś przepis na tacy, to już zrobię te chipsy bo wstyd :lol:

_________________
Pozdrawiam Rafał ;)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 2 mar 2011, o 23:45 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Ze smutkiem stwierdzam (bez uprzedzeń) że chipsy z Eurowinu mają bardzo drewniany posmak (ten chamski, niedopłukany), a z BA są całkiem OK i nadaja winu jedynie mile widziane wanilino-ligniny.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 3 mar 2011, o 10:56 
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, o 16:30
Posty: 559
Lokalizacja: Łódź
Andrzej, mógłbyś rozszerzyć swoją wypowiedź. Jakie płatki do tej pory stosowałeś. Jak porównywałeś płatki z BA i Eurowinu?

Ja do tej pory stosowałem jedynie płatki dębowe z Biowinu. Dają bardzo dobre rezultaty aczkolwiek są drogawe.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

"Exceptio probat regulam" Wyjątek sprawdza regułę


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 3 mar 2011, o 13:20 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Z beczki wiśniowo-jeżynowego zrobiły się trzy balony. Jeden był doprawiony chipsami z BA, drugi z Eurowinu, trzeci czysty (na szczęście). Jednakowa ilość chipsów (nie pytaj mnie o gramaturę), chipsy z BA heavy, Eurowin chyba nie miał różnych stopni wypalenia. Wrzucone prosto do balonów bez żadnych zabiegów (zawsze tak robię). Oczywistą oczywistością jest jednakowy czas ekstrahowania dobroczynnych tanin. Biowinowych nigdy nie kupowałem z uwagi na dość zaporową cenę.
BA to dycha za 100g


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 31 gru 2012, o 20:01 
Bywalec
Bywalec

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 00:02
Posty: 102
tak, ciekaw jestem opinii grona winiarskiego o stosowaniu płatków dębowych by wzbogacić nastawy winne?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 3 sty 2013, o 23:07 
Bywalec
Bywalec

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 00:02
Posty: 102
skoro grono winiarskie się w temacie nie wypowiada to może eksperci z biowinu dostarczą garść informacji o czipsach dębowych?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Chipsy dębowe
PostNapisane: 4 sty 2013, o 12:36 
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, o 16:30
Posty: 559
Lokalizacja: Łódź
No nie wiem jak daleko precyzyjnych odpowiedzi szukasz. TUTAJ popełniłem artykuł na ten temat i jak sądzę już go przeczytałeś. Chciałbyś więcej informacji na ten temat?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

"Exceptio probat regulam" Wyjątek sprawdza regułę


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.029s | 18 Queries | GZIP : Off ]