Łódzki Klub Winiarzy
http://klubwiniarzy.pl/forum/

Korekta wad win
http://klubwiniarzy.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=87
Strona 1 z 1

Autor:  zaksiu [ 18 gru 2009, o 21:35 ]
Tytuł:  Korekta wad win

Byłem w Biowinie u p.Izy. Przedstawiłem swój problem wraz z próbkami. Rada była jedna, więcej cierpliwości a natura pomoże wygładzić smak wina. Kolor słomkowy ją nie przerażał.Obawiałem się że moje wino się utleniło. Stwierdziła że utlenione ma kolor brunatny, a nie słomkowy. Podczas tej rozmowy był jeszcze jeden winiarz z Łodzi, który potwierdził jej słowa. Ponadto wysłałem jeszcze próby swojego wina do kolegów z Kołobrzega i Wrocławia. Ciekawy jestem ich opinii.
Mam jeszcze dwa zagadnienia, które chciałbym poruszyć. Czytałem na forum o przemrożeniu wina aby pozbyć się kamienia winnego. Małą plastykową butelkę z winem zamroziłem na jedną dobę. Po rozmrożeniu 0,25 l wina było na dnie duża szczypta kamienia. 1/5 małej łyżeczki.Jestem zaskoczony taką ilością. W ubiegłym roku wiozłem swoje krystalicznie czyste wino w bagażniku zimą. Po podróży zauważyłem na dnie właśnie taki kamień. Nie wyglądało to ciekawie. Czy kamień ten z wina można usunąć w inny sposób, czy muszę swoje 140 l wina wkładać do przemrożenia. Ponadto w butelkach leżących na regale w normalnej temp. też pojawił się kamień. Czy jest możliwość pozbycia się tego kamienia tak abym mógł z półki bez obawy wziąć butelkę i wypić ją do dna.
Drugi temat który dzisiaj został poruszony to filtrowanie wina przez filtry celulozowe. Czy filtracja powoduje utratę aromatów.
Ostatni temat. Moje wino białe z winogron ma mało aromatów. Robiłem je tak jak każe książka. Po zgnieceniu wyciskam szybko sok i bez maceracji. P. Iza z Biowinu poleciła aby białe winogrona macerować do dwóch dni, co zwiększy ilość aromatów w winie.
P.Iza jest w Biowinie laborantką, oraz prowadzi szkolenia w siedzibie firmy.
Czy zgadzacie się z tymi opiniami?

Autor:  Damian [ 18 gru 2009, o 21:46 ]
Tytuł:  Re: Korekta wad win

Jak dobrze rozumiem to tegoroczne wino, no to ma jeszcze czas. Co do kamienia winnego to jest on nieodłącznym "towarzyszem", i trzeba niskiej temperatury i czasu aby się go pozbyć.
Co do zwiększenia aromatyczności można stosować różne zabiegi, kupażowanie z innym winem, leżakowanie w beczkach dębowych (raczej wina czerwone, choć można i białe), i wreszcie doprawianie np. esencją rodzynkową.
Jestem ciekaw Twego wina, może w styczniu na spotkaniu w Biowinie, będzie okazja się spotkać i spróbować.
Co do mrożenia wina, to można tym sposobem również dokonać jego kriokoncentracji, będzie mocniejsze i bardziej esencjonalne, ale to nie zawsze dobry pomysł.
Pozdrawiam Damian

Autor:  Krzysztof [ 19 gru 2009, o 13:54 ]
Tytuł:  Re: Korekta wad win

Tak jak pisał Damian, pojaw się na warsztatach w Biowinie z butelką swojego trunku. Ocenimy je (aromatyczność, ewentualne utlenienie itd.).
Przechowywanie wina przez pewien okres w niskiej temperaturze powoduje wytracenie kamienia winnego. Pozwoli to również zmniejszyć ilość kwasów w winie (zmniejszyć ilość kwasu winnego) i często oprócz stabilizacji jest to zabieg zmniejszający kwasowość wina. Wystaw swoje 140 l na obecne mrozy i będziesz mieć oprócz wytrącenia się kamienia winnego dodatkowo poprawę klarowności. Po zlani do butelek, wino w piwnicy nie powinno już wytrącać kamienia winnego.

Filtrowanie przez filtry od kawy, wprowadza posmaczek papieru a do tego wino utlenia się (długi i poważny kontakt z powietrzem).Nawet te profesjonalne filtry (jakie np. można wypożyczyć w Biowinie) wprowadzają lekki, chociaż trudno wyczuwalny posmaczek "papieru". W zależności od gęstości filtra, odfiltrowujemy coraz więcej. Są to nie tylko zbędne zmętnienia, drożdże czy nawet bakterie ale również część aromatów. Przy produkcji wina w profesjonalnych winiarniach, proces jest chociaż również traci się część aromatów. Coś za coś.
Moim zdaniem w winiarstwie amatorskim, filtrowanie to proces jaki przeprowadza się w ostateczności. My mamy czas, i możemy mętne wino wystawić np. na mróz co przyspieszy nam zabieg klarowania. Jak inne środki czy zabiegi nie pomagają to wówczas zawsze można przefiltrować wino przez maszynę z Biowinu.

Moim zdaniem do Twojego wina, mało aromatycznego, najlepiej dodać innego wina aby je ożywić. Ja zamiast dodawać esencji, macerowałbym trochę dobrej jakości rodzynek. Trzeba jednak pamiętać że podczas tego procesu wyługuje się również cukier, i poziom cukru podniesie się. Może to doprowadzić do wtórnej fermentacji. Miałem taki przypadek.

Autor:  DrKaczor [ 26 sie 2013, o 14:54 ]
Tytuł:  Re:

Bardzo ciekawy temat

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/