Łódzki Klub Winiarzy
http://klubwiniarzy.pl/forum/

Stare odmiany winorośli
http://klubwiniarzy.pl/forum/viewtopic.php?f=60&t=461
Strona 1 z 1

Autor:  kt70 [ 16 cze 2013, o 01:06 ]
Tytuł:  Stare odmiany winorośli

W wielu regionach Polski przy starych budynkach, murach i parkanach spotykamy długowieczne krzewy winorośli. Są to często zaniedbane, nie cięte i chorujące rośliny. Wiele z nich to okazy z grupy Vitis vinifera, które dobrze zaaklimatyzowały się w swoim siedlisku.
Kilka lat temu otrzymałem od jednego z kolekcjonerów winorośli sztobry takiej właśnie starej odmiany - 'Magdalenki Królewskiej'. Darczyńca odnalazł ten krzew w miejscowości Woźniki koło Piotrkowa Trybunalskiego na terenie jednego za tamtejszych gospodarstw rolnych.
"Magdalenka Królewska' została wyprowadzona we Francji przez Roberta Mareau w 1845 r. Jest odmianą deserową, jasnoowocową. W drugiej połowie XIX w. upowszechniła się niemal w całej Europie. W krajach o chłodniejszym klimacie była uprawiana w szklarniach. Jej fotografie można zobaczyć w niemieckiej bazie odmian pod adresem: http://www.vivc.de/
Może ktoś też znalazł w regionie łódzkim (lub w innym województwie) jakieś ciekawe krzewy starych odmian winorośli? Zapraszam do rozmowy na ten temat.

Autor:  Marek [ 16 cze 2013, o 16:58 ]
Tytuł:  Re: Stare odmiany winorośli

Ja dostałem od Krzysztofa sztobry nieznanej Vitis v.( pozyskanej na Śląsku - o historii najlepiej on sam opowie), czarnej, rośnie u mnie od 2 czy 3 lat , w tym roku będzie pierwsze winobranie. Może jesienią zorganizujemy jakąś wymianę ? :)

Autor:  kt70 [ 16 cze 2013, o 23:27 ]
Tytuł:  Re: Stare odmiany winorośli

Chętnie przekażę sztobry 'Magdalenki Królewskiej' z Woźnik. Aktualnie mam w ogródku 3 krzewy tej odmiany. Kilka lat temu otrzymałem je od pewnego zacnego i doświadczonego kolekcjonera winorośli - z woj. łódzkiego. Sztobry będą do dyspozycji po zakończeniu sezonu czyli w listopadzie. Wówczas uzgodnimy szczegóły ich przesyłki. Na mojej stronce zamieściłem fotografię grona 'Magdalenki Królewskiej' z 2012 r.: http://www.kolekcja-u.za.pl/
Owoce są naprawdę bardzo smaczne. Przymiotnik "królewska" w nazwie tej odmiany nie jest przypadkowy.

Autor:  Dolnoślonzok [ 4 lip 2013, o 06:34 ]
Tytuł:  Re: Stare odmiany winorośli

Dzień dobry, wszystkim !
Cześć Grzegorz !
Mam nadzieje, że temat tu istniejący będzie polem do wymiany cennych opinii i doświadczeń.

Autor:  sztender [ 18 sie 2013, o 22:12 ]
Tytuł:  Re: Stare odmiany winorośli

Ja chętnie przygarnę z 5-6 sztorbów, czegoś fajnego, acz mało wymagającego. Doświadczenia nie mam, dopiero się uczę. Warunki też średnie dlatego szukam czegoś dobrego a odpornego.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/