Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 10:42


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: KUPAŻ.
PostNapisane: 13 paź 2010, o 17:37 
Pierwsze kroki
Pierwsze kroki

Dołączył(a): 13 paź 2010, o 15:36
Posty: 6
Witam.
Mój temat założyłem trochę z przyczyn niewiedzy :)
Bowiem nie dane mi było pozyskanie informacji na tematy związane z kupażowaniem.

A chciałbym mieć takie kompendium.

Może da się coś takiego stworzyć?

Typu jaka odmiana daje jaki aromat, jak charakterna, jakie szczepy ze sobą kupażować, jakie są najbardziej pożądane bukiety w profesjonalnej części degustacji, jak dobierać proporcje i wszystko co się wiąże z kupażem win.

Pytam o to dlatego, że na wiosnę chce ruszyć z nasadzeniami i chciałbym robić wino na prawdę godne uwagi (i tu może pojawia się nie smak wielu z was, ale lubię rzucać sobie wyzwania i w każdej dziedzinie jeżeli coś robię chce robić to dobrze i na najlepszym do uzyskania przeze mnie poziomie). Chciałbym mieć podparcie pod to ile zasadzić, czego, czego mogę się spodziewać po szczepach itp. Nie chcę tu broń Boże wyłudzać tajemnych receptur które są tajemnicami, lecz po prostu w oparciu o wiedzę tą o którą poprosiłem stworzyć własne wino o dobrym bukiecie etc. etc.

Liczę na pomoc ekspertów.
I czekam, pozdrawiam Kamil.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPAŻ.
PostNapisane: 14 paź 2010, o 22:53 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Zdawkowe informacje na te tematy znajdziesz u Liska w "Winorośl w uprawie przydomowej i towarowej". Konkretnie - jest tam tabela z aromatami moszczy (i win) z najpopularniejszych w Polszczy odmian.

Czy ma to jednak sens, kiedy taka sama odmiana może dać różne owoce w różnych lokalizacjach?

Więcej pomóc nie potrafię. Pozdrawiam:)

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPAŻ.
PostNapisane: 15 paź 2010, o 08:58 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 13:48
Posty: 148
Lokalizacja: Koluszki
Owoców i odmian jest bardzo dużo więc ciężko jednoznacznie stwierdzić że to czy tamto jest odpowiednie, te same owoce co roku też dają różne efekty dlatego według mnie dopiero po ocenie wina powinniśmy stwierdzić czy dodać jakiegoś innego składnika. Co do ilości składników to należy eksperymentować na próbkach i jest to indywidualna sprawa w kwestii smaku dlatego konkretnych proporcji raczej nie można podać.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPAŻ.
PostNapisane: 15 paź 2010, o 09:04 
Początki nałogu
Początki nałogu

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 00:29
Posty: 370
Lokalizacja: Koluszki, Łódź
Mlodzikowi raczej chodziło o wina gronowe, a tym samym o łączenie szczepów do siebie pasujących (bo mimo iż co roku grona dają nieco inne smaki i aromaty, to jednak są pewne sztandarowe dla nich przeważnie niezmienne)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPAŻ.
PostNapisane: 15 paź 2010, o 10:24 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 13:48
Posty: 148
Lokalizacja: Koluszki
No fakt, nie spojrzałem na dział.Chyba niewielu z nas ma doświadczenie w kupażowaniu win gronowych bo do tego niestety są potrzebne warunki. Mam w planach winnicę ale na razie szukam odpowiedniego miejsca. O pasujących do siebie odmianach jest bardzo dużo informacji w internecie a z % składem trzeba już samemu eksperymentować.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.023s | 16 Queries | GZIP : Off ]