Ostatnia wizyta: Teraz jest 27 kwi 2024, o 15:26


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 19 gru 2011, o 11:31 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 514
Obejrzyjcie sobie na jutubce film dokumentalny o zmowie ( lata 20 ubiegłego wieku) producentów żarówek zmierzającej do celowego ograniczenia ich trwałości.
Rzecz dotyczy również trwałości innych wyrobów przemysłowych. BARDZO CIEKAWY FILM !!!
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... PPW8KM7eEU


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 19 gru 2011, o 12:20 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Obejrzałem niecałe 7 minut tego filmu i stwierdzam, że jest on sam w sobie jedną wielką hipokryzją. Dlaczego?
Otóż powszechnie wiadomo, że lata 20 ubiegłego wieku to rozwój karteli w każdej gałęzi przemysłu. To po pierwsze. Po drugie znając podstawy systemu kapitalistycznego, dziwienie się, że takie układy mają miejsce jest zwykłą ignorancja. Kapitalizm jako ustrój sam w sobie zakłada nieustanne pomnażanie dochodów, poprzez np. obniżanie jakości produktów, co zmusi konsumentów do zakupów. Podobnie jest z wynalazkami, żeby wszedł w użycie musi w niedługim czasie przynosić zyski. To nie socjalizm, gdzie podstawą jest dobro człowieka. Obecne czasy to okres przerośniętego konsumpcjonizmu, który jest świetnym poletkiem do manipulacji ludźmi przez producentów. W krajach rozwiniętych zakończyła się era stawiania domów, żeby ludzie mieli gdzie mieszkać. Teraz głównie produkuje się towary zbytku. Na tym opiera się cała gospodarka chińska. Robić dużo i tanio. Ciekawe stwierdzenie, jakie pada na początku filmu to: "czemu akurat żarówki?", Ano temu, że był to jeden z pierwszych towarów zbytku, rozpowszechniony na taką skalę. Trudno, żeby było to np. radio, również działające dzięki energii elektrycznej, tyle tylko że gościło w domach ludzi bogatszych. Natomiast żarówka była stosunkowo tania i powszechna. Dlatego też kiedy cywilizacja doszła do momentu, kiedy dalsze istnienie przedsiębiorstw było zależne od nieustannej produkcji, postanowili obniżać jakość produktów. Idąc dalej, jak wyglądałby świat bez takiego posunięcia? Tak jak wyglądał na początku rewolucji przemysłowej. Mielibyśmy maszyny, może już elektryczne, jednakże cała produkcja przypominałaby średniowieczne manufaktury, no bo skoro produkuje się coś bardzo dobrej jakości, to zużycie jest niewielkie, gdyż produkt należy zakupić jeśli poprzedni się zużył (czyli np jedna żarówka na 100 lat) lub jeśli uległ zniszczeniu. Owszem ludzi jest coraz więcej na świecie i można powiedzieć, że zapotrzebowanie byłoby większe. Oczywiście, tyle tylko, że ci ludzie muszą gdzieś pracować, a ileż można jeść kartofle produkowane przez 90% społeczeństwa. Na samym początku użyłem określenia hipokryzja w odniesieniu do programu, a to dlatego, że samo powstanie tej produkcji jest przejawem "wytwarzania" czegoś niskiej jakości. Każdy średnio inteligentny historyk jest w stanie obalić ideę tego filmu. Dlatego, żeby obecny świat mógł funkcjonować konieczne jest nieustanne produkowanie, niskiej jakości filmów "dokumentalnych", żarówek czy karabinów. Na koniec proszę się zastanowić nad mechanizmem stosowanym podczas "kryzysów". Rządy, żeby ożywić gospodarkę sztucznie napędzają produkcję, a jedynym powodem kryzysu jest psychoza rozsiewana przez kartele czerpiące zyski z np. zadłużeń. Rozgłasza się w mediach, że jest kryzys, więc ludzie oszczędzają zamiast wydawać pieniądze na roczny zapas żarówek. Obecny kryzys od poprzednich różni się tym, że kliki te mają ułatwione zadanie dzięki środkom masowego przekazu, dostępnym niemalże w każdym domu krajów rozwiniętych. Dlatego też upadł komunizm, ale to już inna historia... :)

Pozdrawiam,
O mało co magister historii, człowiek całkowicie apolityczny.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 19 gru 2011, o 18:47 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 514
Myślę, że jednak trochę za mało obejrzałeś, żeby wyrobić sobie zdanie na temat tego filmu. Najciekawsze jest trochę dalej :D
Całkowicie się nie zgadzam z tezą, że ten dokument to ,, jedna wielka hipokryzja" . Nikt się w nim przecież nie dziwi, że takie praktyki mają miejsce - jak to w przyzwoitym filmie dokumentalnym są fakty z, w miarę oszczędnym, komentarzem. Ja znalazłem b.ciekawą , nową dla mnie, faktografię dotyczącą żarówek ( co do sprzętu komputerowego, to wiem cokolwiek więcej ). To po pierwsze. Po drugie : powszechna wiedza o kartelach jest wiedzą ogólną i nie łączy się niestety ze znajomością szczegółów dotyczących zmów cenowych, manipulowania technologią, ograniczaniu konkurencji itd. - w filmie są przykłady. Szkoda, że nie wystarczyło Ci cierpliwości, żeby to zobaczyć w dalszej części .
,,Każdy średnio inteligentny historyk jest w stanie obalić ideę tego filmu" . A jaką to ideę, jeśli wolno spytać ?
Pozdrawiam.
P.S. Sądzę, że komunizm upadł jednak z dużo bardziej złożonych przyczyn, ale to już inna historia ... ;)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 19 gru 2011, o 23:07 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że moim zamiarem nie było deprecjonowanie kogokolwiek lub czegokolwiek. Pragnę jedynie uświadomić forumowiczów w kwestii produkcji takich materiałów. Nie jest moim celem również ocenianie, w co kto wierzy, lecz chciałbym, aby ta wiara była świadoma.

Owszem nikt się w tym filmie nie dziwił temu spiskowi, jednakże zaprezentowane zostało to w sposób wzbudzający, przynajmniej u mnie, uśmiech. Jestem bardzo wyczulony na programy "dokumentalne" o treści historycznej, ponieważ zazwyczaj są podkolorowywane. Prawdę mówiąc, gdyby przedstawiano historię w sposób, w jaki jest to zrobione w podręcznikach akademickich i publikacjach naukowych, to znaczna część widzów by usnęła w krótkim czasie. Zaznaczyłem na końcu poprzedniego postu, iż jestem osobą apolityczną i zabrałem głos jedynie ze względu, iż traktuje on o historii. Mój pogląd na takie filmy jest bardzo krytyczny, ponieważ bardzo rzadko są one rzetelne. Nie jest to wyłącznie mój osąd, ale i bardzo wielu profesorów historii, specjalistów z danych dziedzin tej wiedzy. Dlatego właśnie podjąłem dyskusję, żeby niejako wyczulić wszystkich na wiarygodność takich publikacji. Teorie spiskowe od zawsze cieszyły się dużą popularnością. :)
Być może mało precyzyjnie się wyraziłem, czemu uważam go za hipokryzję. A zatem, biorąc pod uwagę to, co napisałem wyżej (mała wiarygodność) jest on tworem niejako podobnej jakości jak towary o obniżonej żywotności, czytaj wybrakowane. O wiele łatwiej jest wyprodukować film historyczny czy dokument, nie dbając o szczegóły czy podstawy merytoryczne, ponieważ zajmuje to mniej czasu. A zatem można wyprodukować np. 3 filmy niskiej wartości lub 1 porządny. Podobnie jest ze wszystkim, nawet z publikacjami historycznymi. Niestety przez swoje studia stałem się niejako "zboczeńcem wiarygodności". Każda publikacja, żeby była dla mnie wiarygodna, musi być poparta innymi lub badaniami. Nie można twierdzić, że np. "Kopernik była kobietą" tylko dlatego, że mi się tak wydaje. Aby to stwierdzić należy uprzednio poczynić badania lub oprzeć się na już istniejących. I tu dochodzimy do meritum-bardzo rzadko takie programy są nimi poparte. Proszę mi wierzyć, również wśród historyków są heretycy i ludzie, którzy za pieniądze powiedzą każdą bzdurę, a posiadają oni stopień profesorski. A zatem hipokryzja polega na tym, że sam będąc produktem o wątpliwej jakości (w moim odczuciu) traktuje o takowych produktach :)
Obejrzałem dalej ten film i jedyne, co mi się nasuwa na myśl to zgodność z tym, co napisałem o mechanizmach rządzących światem. Niestety wraz z pogarszaniem jakości produktów ginęła ludzka przyzwoitość, toteż obecnie mamy świat machiaweliczny, w którym kłamstwo jeśli przynosi zysk, staje się prawdą, a proces ogłupiania ludzi tworzy z marketingiem swoistą pętle logiczną. Pytanie tylko czy się na to godzimy? Ja osobiście nie i ilekroć mam sposobność otwarcie przeciw temu występuję.

Jaka jest idea tego filmu? Edukowanie ludzi. :D

Na zakończenie, Marku, jeśli temat Cię zainteresował to zobowiązuję się do poszukania materiałów naukowych (nie popularnonaukowych) o tym temacie i dostarczenia Ci ich.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 22 gru 2011, o 14:16 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 514
Maciek Krawczyk napisał(a):
... Marku, jeśli temat Cię zainteresował to zobowiązuję się do poszukania materiałów naukowych (nie popularnonaukowych) o tym temacie i dostarczenia Ci ich.


Maćku,
Jeżeli znajdziesz coś ciekawego, to wrzuć do Hyde Parku. Zawsze warto sobie rozszerzyć horyzonty :D


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 23 gru 2011, o 21:26 
Bywalec
Bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2010, o 21:23
Posty: 131
Lokalizacja: Łódź
Marek napisał(a):
film dokumentalny o zmowie producentów żarówek zmierzającej do celowego ograniczenia ich trwałości.

Bez filmu, dawno zauważyłem celowe skracanie ich żywotności. Kiedyś najsłabszym elementem był żarnik. Tylko on ulegał zużyciu. Teraz wyrzucamy sprawne żarniki. Od dziesięcioleci żaden nie przepalił się. Obecnie nie wytrzymują druty doprowadzające prąd do żarnika. To te dwa widoczne w stopce żarnika. Nikt mnie nie przekona że to przypadek. To celowe działanie. Pewnie tu łatwiej wyliczyć ilość godzin które ma wytrzymać. I nie jest to tysiąc, nawet nie połowa tej liczby.

_________________
Jeśli masz ochotę na kielicha -opór jest daremny.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 27 gru 2011, o 23:38 
Początki nałogu
Początki nałogu

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 00:29
Posty: 370
Lokalizacja: Koluszki, Łódź
Waldek napisał(a):
Marek napisał(a):
film dokumentalny o zmowie producentów żarówek zmierzającej do celowego ograniczenia ich trwałości.

Bez filmu, dawno zauważyłem celowe skracanie ich żywotności. Kiedyś najsłabszym elementem był żarnik. Tylko on ulegał zużyciu. Teraz wyrzucamy sprawne żarniki. Od dziesięcioleci żaden nie przepalił się. Obecnie nie wytrzymują druty doprowadzające prąd do żarnika. To te dwa widoczne w stopce żarnika. Nikt mnie nie przekona że to przypadek. To celowe działanie. Pewnie tu łatwiej wyliczyć ilość godzin które ma wytrzymać. I nie jest to tysiąc, nawet nie połowa tej liczby.

Czasem żarnik się jeszcze przepala... Mało używam teraz zwykłych żarówek, ale jak mi się trafi taka w której to żarnik się przepali to dam znac...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 29 gru 2011, o 19:04 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Oglądanie filmu zakończyłem na 9 minucie (szkoda mi bajtów) ale w ogłoszeniu nie doszukałem się niczego zdrożnego ze strony kartelu żarówkowego. Ot, nie wolno producentom udzielać gwarancji powyżej 1000h na żarówki. Co nie znaczy, że mają produkować szmelc o żywotności nie przekraczającej 1000h. Jako filolog interpretujący przeróżne wytryski słowne mniej lub bardziej porąbanych (pisarzy mam na myśli), mając na względzie także moją cechę doszukiwania się wszystkiego, co pozytywne wszędzie i u wszystkich stwierdzam, iż autorzy (kartel, jak zwał, tak zwał) mieli na myśli, że nie wolno mamić ludzi dozgonną żywotnością żarówek a jedynie gwarantować - pod groźbą sądu - 1000h. A że komuś się uda hodować żarówkę 10 razy dłużej? Jego fart.
Na marginesie dodam, że moja zapobiegliwość skłoniła mnie do zaopatrzenia się w 800szt żarówek 100W, coby mumii zrobić na złość. Przyznam szczerze, że jeśli BĘDĘ miał farta, żarówki te jeszcze będą używane przez moje prawnuki.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 29 gru 2011, o 21:21 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1080
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Zupełnie na marginesie, w telewizorni pokazywali raz żarówkę która wisi sobie pod sufitem w remizie strażackiej w miejscowości Livermore w Kalifornii i świeci nieprzerwanie od 110 lat - projektu Adolphe Chailet, wyprodukowana przez koncern Shelby Electric.
:D Ot ciekawostka.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spisek żarówkowy
PostNapisane: 30 gru 2011, o 14:14 
Administrator
Administrator

Dołączył(a): 26 paź 2009, o 15:37
Posty: 514
general aidid napisał(a):
Oglądanie filmu zakończyłem na 9 minucie (szkoda mi bajtów) ale w ogłoszeniu nie doszukałem się niczego zdrożnego ze strony kartelu żarówkowego. Ot, nie wolno producentom udzielać gwarancji powyżej 1000h na żarówki. Co nie znaczy, że mają produkować szmelc o żywotności nie przekraczającej 1000h. ...


Andrzej,
Chyba zupełnie nie zrozumiałeś przekazu tego filmu :( . Do 9 minuty wyraźnie mówi się w nim, że celem kartelu było OGRANICZENIE trwałości żarówek.

general aidid napisał(a):
...stwierdzam, iż autorzy (kartel, jak zwał, tak zwał) mieli na myśli, że nie wolno mamić ludzi dozgonną żywotnością żarówek a jedynie gwarantować - pod groźbą sądu - 1000h. A że komuś się uda hodować żarówkę 10 razy dłużej? Jego fart.


O żadnym farcie nie ma tu mowy, bo kartel ustalił swoje wewnętrzne kary za produkowanie żarówek o zbyt dużej trwałości - o tym jest mowa w dalszej części filmu.
Gwarantowany czas pracy i żywotność to są zupełnie różne sprawy.

Damian napisał(a):
Zupełnie na marginesie, w telewizorni pokazywali raz żarówkę która wisi sobie pod sufitem w remizie strażackiej w miejscowości Livermore w Kalifornii i świeci nieprzerwanie od 110 lat - projektu Adolphe Chailet, wyprodukowana przez koncern Shelby Electric.
:D Ot ciekawostka.


To nie jest na marginesie, bo owa żarówka jest pokazywana w dyskutowanym filmie :evil:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.042s | 16 Queries | GZIP : Off ]