Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 23:05


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mamy nowy artykuł
PostNapisane: 18 sty 2012, o 03:12 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Poniżej zamieszczam przepis na Kwas Chlebowy według "Strażnika", który otrzymałem od niego na warsztatach w Biowinie. Wrzucam tutaj, ponieważ Krzysztof zaproponował, abym umieścił go na stronie internetowej, lecz nie bardzo wiem jak i gdzie, więc pozwolę sobie napisać ów przepis w tym temacie.

60 dag chleba żytniego razowego (najlepiej na zakwasie)
4 litry wody
10 dag rodzynek
20 dag cukru
cytryna (opcjonalnie)
kawa "Inka" jako barwnik

Sposób przygotowania:

Odważoną ilość chleba zalewamy ciepłą wodą. Dodajemy rodzynek i ewentualnie cytrynę. Tak przygotowany nastaw po 2 dniach zlewamy do butelek. Kwas chlebowy zdatny jest do picia po 2-3 dniach od rozlania. Natomiast to, co oddzieliliśmy od płyny nadaje się do ponownego przerobienia na napój. Jedyną różnicą jest ilość dodawanych dodatków tj. rodzynek, cytryny i kawy.

W przepisie nie zawarłem informacji o dodaniu cukru, ponieważ w zapiskach mam jedynie podaną ilość, ale nie mam informacji, czy ma to być syrop, przygotowany z części przeznaczonej wody, czy kryształ. W moim odczuciu powinien to być syrop i tak też bym napisał. A jak Wy uważacie?

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mamy nowy artykuł
PostNapisane: 18 sty 2012, o 19:30 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Kilka razy próbowałem zrobić kwas chlebowy ale rezultaty nigdy mnie nie zadowalały. Jednym z głównych problemów, jak mi się wydaje, jest sam przepis na kwas. Często przepisy są mało ścisłe, albo są ewidentnie stare, przepisywane bez sprawdzenia i nie przystające do obecnych czasów (może kiedyś lepsze chleby pieczono itp?). Dlatego proponuję założyć ogólnodostępny temat o kwasie, gdzie będzie można podyskutować o jego wyrobie, najlepiej też żeby ktoś skusił się na zrobienie rzeczonego, żeby potem poddać go ocenie naszego grona na np. warsztatach w biowinie i na sam koniec, po ewentualnych poprawkach, po zaakceptowaniu przez większość, stworzymy odpowiedni artykuł z przepisem i technologią takiego Łódzkiego Kwasu Chlebowego:) Co Wy na to?

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mamy nowy artykuł
PostNapisane: 18 sty 2012, o 22:05 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Ja jestem ZA!
Sprawę należy przedyskutować i uściślić, no i dokonać stosownych degustacji. :D


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mamy nowy artykuł
PostNapisane: 19 sty 2012, o 10:59 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Też jestem za ;) Muszę przyznać że robiłem i nawet wypiłem, ale byłem b. daleki od zachwytów :(
A muszę przyznać że białoruski kwas chlebowy b. mi smakował , więc chyba można ;)
pozdrawiam


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mamy nowy artykuł
PostNapisane: 19 sty 2012, o 13:34 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Na spotkaniu nie próbowałem. 8-)

Ale w 1985 roku podczas obozu nad Supraślą piłem kwas codziennie, był sprzedawany w butelkach jak oranżada, był lekko mętny, słodko-kwaśny, bardzo smaczny, w każdej butelce pływał 1 rodzynek :D produkowano go w Białymstoku.

Ja znalazłem taki oto przepis:
Przepis na kwas chlebowy
Składniki:

1 kg suchego chleba razowego
0,5 kg suchego chleba żytniego
około 10 litrów wody
30 dag cukru
4 dag drożdży
10 dag rodzynek
skorka z cytryny

Włożyć chleb do szklanego lub kamionkowego naczynia, dodać skórkę z cytryny zalać 5 litrami posłodzonej wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 4-5 godzin. Napój przecedzamy przez gazę do innego naczynia, dodajemy drożdże i zostawić na 5 godzin, aż na powierzchni utworzy się piana. Ponownie przecedzić i po przelewać do butelek . Do każdej butelki dać kilka rodzynek . Zamknąć wyparzonymi korkami. Po dwóch dniach Kwas chlebowy jest gotowy.

Kilka moich uwag ;
Kwas może być jasnego koloru lub intensywnie brązowy. Zależy to od rodzaju chleba jaki użyjemy oraz czy będzie tylko wysuszony czy przypieczony w piekarniku.
Jeśli po otwarciu okaże się zbyt mało słodki , możemy śmiało dodać cukru .
Kwas najlepiej przechowywać w szklanych butelkach napełnionych nie więcej niż 3/4 objętości. Kwas cały czas ,,pracuje"..Grozi wybuchem ! przy otwieraniu .
Najlepiej przechowywać go w chłodnym miejscu lub przed podaniem , otwarciem - schłodzić. O tej porze roku możemy wystawić na podwórko.

Kwas chlebowy szybko się psuje, a więc należy go przechowywać nie dłużej niż 5 dni.

Wydaje się, że fundamentalne znaczenie ma rodzaj i dobroć użytego pieczywa, dziś trudno znaleźć takie jak 20-30 lat temu.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mamy nowy artykuł
PostNapisane: 19 sty 2012, o 19:45 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Ja jestem oczywiście za stworzeniem takiego tematu. Co więcej, jako wielki entuzjasta kwasu chlebowego i podpiwków mogę brać (i będę brał) czynny udział w tworzeniu "łódzkiego kwasu chlebowego". Swój pierwszy raz też mam za sobą, ale jedynym konsumentem tego czegoś było przydomowe szambo :).

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jedyny Prawdziwy Łódzki Kwas Chlebowy:)
PostNapisane: 28 sty 2012, o 16:48 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, o 19:39
Posty: 449
Lokalizacja: Śródmieście-Wschód
Narodził się ostatnio w gronie redakcji ŁKW temat kwasu chlebowego. Nie ma powodów by dyskusja nie przyjęła ogólnodostępnego charakteru, do którego każdy mógłby dorzucić swoje trzy grosze, dlatego posty przenoszę, zachęcając tym samym wszystkich zainteresowanych forumowiczów do pracy umysłowej bądź fizycznej nad stworzeniem przepisu/-ów na kwas chlebowy na miarę naszych czasów:)

_________________
Blog Wino domowe 2.0, czyli nowoczesna i profesjonalna produkcja alkoholu w domu

Ludzie sukcesu bardziej dbają o "przyjemne wyniki", podczas gdy nieudacznicy o "przyjemne metody". B. Tracy

Pozdrawiam
Filip


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.033s | 16 Queries | GZIP : Off ]