Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 21:33


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzika róża, głóg i rower.
PostNapisane: 15 lis 2012, o 17:56 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Jako że sezon "dzikoróżany" dla mnie się dopiero rozpoczął i sukcesywnie zbieram owoce, miałem przy okazji możliwość zauważenia, że głogi w tym roku ładnie obrodziły. Róży nie jest jakoś porywająco, a i owoce, którym udało się zawiązać nie powalają swoją wielkością. Przykładowo w ubiegłych latach w ciągu godziny udawało mi się zebrać 2 kilo. W tym roku, żeby uzbierać taką ilość potrzebuję około 70 minut. Niby nie dużo, lecz przy ilości 100 kilo, które zaplanowałem sobie na ten rok, robi się już o 8 godzin więcej zbierania. Natomiast w smaku owoce są słodkie, bardzo aromatyczne, co dobrze wróży na przyszłość.
Wracając do głogu, to tak się składa, że na terenie, na którym zbieram róże jest sporo krzewów głogu (raczej na dziesiątki niż na pojedyncze sztuki). Jako, że mnie osobiście ten surowiec nie interesuje chętnie wskażę miejsce zbiorów. Teren jest położony na obrzeżach Łodzi - południowy wschód - na otwartej przestrzeni, więc zanieczyszczenia ze znajdującej się opodal drogi (raczej słabo używanej) są niewielkie. Jeżeli ktoś reflektuje to zapraszam. Nigdy nie zbierałem głogu, więc trudno mi oszacować ile kilogramów można z tych krzewów pozyskać.
Ostatnia sprawa, do której nawiązuje tytuł tematu, to rower, który mi dziś skradziono podczas, gdy ja zajęty byłem obrywaniem owoców. Sytuacja raczej mnie bawi, zwłaszcza, że nie przywiązuję się zbytnio do rzeczy materialnych. Elementem zabawnym jest stan techniczny roweru, który był mocno nadszarpnięty. Rower służył mi jedynie do jazdy po niesprzyjającym terenie bez obawy, że pojazd może ucierpieć. No i cierpiał sporo, bo raz, że ubiegłą zimę "sezonował" się na zewnątrz, dwa to skrzywione tyle widełki, wygryzione siodełko i nietrzymające ciśnienia opony (o reszcie nie będę wspominać). Generalnie gratuluję nowemu nabywcy łupu :D Wydaje mi się, że najbardziej wartościowy w tym rowerze był świeży, tegoroczny smar znajdujący się w piastach i zębatkach. Roweru nie chciało mi się tachać pod nasyp kolejowy i pozostawiłem go w zarośniętym rowie przy torach, dlatego też moje podejrzenie pada na dwóch spacerujących sobie po torach funkcjonariuszy kolei. Najbardziej mnie martwi to, że na kolejne zbiory będę musiał iść na pieszo ;)

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzika róża, głóg i rower.
PostNapisane: 15 lis 2012, o 20:34 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Moje wyrazy współczucia z powodu straty, a swoją drogą plany masz ambitne, ja najwięcej zebrałem 21kg, fakt że jednego dnia.
A czemu stronisz od głogu? to surowiec prawie równie szlachetny co róża dodatkowo bardzo zdrowy, wręcz leczniczy, można z niego robić wspaniałe wina, miody i nalewki.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzika róża, głóg i rower.
PostNapisane: 15 lis 2012, o 20:48 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Damianie, stronie od głogu, gdyż jest ewidentnie mniejszy i lżejszy od róży, więc zbierałbym go jeszcze dłużej. W chwili obecnej nie mogę sobie pozwolić na ten luksus, zatem pozostanę przy róży, a głogu nazbieram może na nalewkę.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.019s | 14 Queries | GZIP : Off ]