Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 18:47


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 28 lip 2015, o 21:55 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Podaję składniki zupy morskiej, którą niektórzy mieli okazję przyswoić ze smakiem:
(uprzedzam, że będzie to raczej coś koło about, bo ja gotuję z głowy i według jakiejś tam własnej fantazji. Nie zapisuję, bo nie chcę powielać każdorazowo tego samego. Każde następne gotowanie, choć podobne, może być subtelnie odmienne od wcześniejszych. I taka postawa w kuchni mnie kręci).

Baza - woda z kury (kupionej od chłopa na Górniaku - wierzcie mi, mięsa za grosz, ale smak.... poza tym, kiedy pierwszy raz żona zrobiła nań rosół i podała ptaka na drugie danie, stwierdziłem, że to kaczka. Końcówki kości nożnych są zupełnie inne, niż normalne kurczakowe sklepowe).
Kura podgotowana, nie Ugotowana, chyba ze 40 min. + 3 listki selera ze szklarenki (tak dla jaj).
Tłuszcz z powierzchni usunięty, żeby porcja zupy nie miała 3000kcal.

Później wpadły - cukinie, pyrki (chyba.... żona też nie do końca pamięta), pieczarki, ananasy
Była cebulka, czosnek, pomidory (podsmażane)
Kwintesencją jest niewątpliwie sos rybny i pasta krewetkowa, na szczęście już dostępna w PRL i to nawet w Rzgowie.
Oczywiście imbir, galangal, bird's eye chilli, liście kafiru, trawa cytrynowa (ja dałem liście, bo kiedyś hodowałem i tylko to mi zostało, niewątpliwie lepsze są świeże łodygi, które też można u nas kupić).
Kurkuma w proszku, trochę zwykłego pieprzu czarnego (teraz jestem gość, bo mam prawdziwy kampot), cukier palmowy.
Tamaryndowiec - najlepiej kupić żywe, albo sprasowane i samemu się babrać z pozyskaniem mazi, nie kupować gotowizny słoikowej.
Jak to się już ukisi, wpadają : ośmiornica na ok. 40 min. , ryba, kalmarki i małże na ok. 20 minut i krewetki na ok. 10 minut. Z rybą wlałem też mleko kokosowe (puszkowe, nie chce mi się uzyskiwać ręcznie, choć frezarkę do kokosów mam).

Ufam, że nie zataiłem żadnego składnika. Najważniejsze jest uzyskanie optymalnego balansu słodko-kwaśno-słono-pikantnego.
A, podaje się ze świeżą kolendrą.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 29 lip 2015, o 10:58 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Witajcie ;)

Jestem jednym z entuzjastów rybnej zupy khmerskiej Generała :)
Była to zupa znakomita.Absolut zupy rybnej na modłę azjatycką.
Chwała Generałowi że ujawnił składniki i w pewnym stopniu sposób wykonania.
Niewątpliwą ,,tajną bronią" był wiejski kurczak z Górniaka. ;)
Andrzej próbował w wielu miejscach kraju pochodzenia, zup rybnych konkurencji.
Stwierdził że zupy rybne były po prostu słabe i z pewnością tak było.
Cóż, poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. :D
Zresztą , skąd jacyś kambodżańscy kucharze mieliby wziąć wiejskie kurczaki z Górniaka ???

Dzięki Andrzeju że zamieściłeś przepis.Z pewnością pomoże tym ,którzy będą próbowali ugotować TAKĄ zupę . :D

pozdrawiam
D.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 29 lip 2015, o 15:20 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Dziś zrobiłem inną zupę, na szczęście w dwóch wariantach:
korpus kaczki + kawałek golonki + mieszanka chińska bulionowa (cynamon, lukrecja, anyż gwiazda, pieprz syczuan, kilka jeszcze tajników)
po 45 minutach odlałem połowę wywaru, wrzuciłem kabaczka i cukinię, dodałem imbiru, odrobinę octu ryżowego, trochę mieszanki nasi goreng (do ryżu), sos rybny, sos sojowy
płatki pręgi wołowej
gotowało się do miękkości kabaczków i wołu
potem pietruszka i płaski makaron ryżowy
TAKA SOBIE BEZPŁCIOWA LIPKA. Aczkolwiek trzymająca uliczny standard.

Szczęście, że zostawiłem drugą połowę, którą powiększyłem o trzecią połowę. Tym razem w ruch poszedł imbir, galangal i kurkuma - wszystko świeże. Do tego tamaryndowiec, cukier palmowy, pasta krewetkowa, sos rybny, sos sojowy grzybowy, ketjap manis (indonezyjski słodki sos sojowy), pasta panang (Penang), czosnek.
Tym razem uliczny standard przekroczony dość znacząco. Dodam jeszcze mleko kokosowe, powinno zjedwabnić teksturę zupy. A, dorzuciłem także zielone i fioletowe jabłuszka oberżynowe, taka drobna ciekawostka o intrygującym smaczku, zostawiłem nasiona na przyszły rok.

PS Ze szokiem stwierdziłem, iż sklep w Rzgowie posiada (co prawda puszkowe, no ale....) grzyby enoki i grzyby słomiane. Można naprawdę szaleć!


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 30 lip 2015, o 16:05 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Andrzej -ziemniaków to Ty chyba do tej zupy rybnej nie wrzuciłeś ;) .A jaką rybę dałeś? I czy świeża ,czy mrożona?

pozdrawiam
D.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 30 lip 2015, o 19:20 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
Głowy nie utnę, ale chyba były. Na pewno była kapusta pekińska, o której nie napisałem. Ryba mrożona - czarniak.

PS Z dumą donoszę, że widzę pierwsze kiełki szpinaku wodnego kangkong. Szybko mu idzie. Ale to ponoć inwazyjna roślina.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 8 sie 2015, o 14:17 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 16:59
Posty: 894
Robię zupę Khmerskiego Generała.Ale ośmiornicy nie złapałem :( ani kurczaka z Górniaka.Mam co prawda ,,tajną broń" ,ale czy dorówna kurczakowi??.
Zresztą wyjdzie co Bóg da. :)

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zupa z owoców morza khmerskiego Generała
PostNapisane: 8 sie 2015, o 22:22 
Nałogowy bywalec
Nałogowy bywalec

Dołączył(a): 25 paź 2009, o 08:22
Posty: 503
O Kyrie Eleison! Ufam, że te liście to nie bobek, ino kaffir.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.027s | 17 Queries | GZIP : Off ]