Joomla

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wyniki VI Konkursu Win Domowych Łódź 2014

Email Drukuj PDF

Konkurs win domowych, organizowany w listopadzie w Łodzi, już na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń winiarskich w Polsce. Potwierdza to rosnące zainteresowanie środowiska winiarzy domowych oraz mediów. Coraz więcej osób postanawia nie tylko wziąć udział w konkursie poprzez przysłanie swoich win, ale również przyjeżdża do Biowinu, by osobiście kibicować, przypatrywać się pracy sędziów i oklaskiwać zwycięzców.

Do szóstej edycji konkursu przysłano 118 win, które podzielono na 4 kategorie na podstawie barwy wina i stopnia słodyczy. Podobnie jak w latach ubiegłych przeważały liczebnie wina półsłodkie i słodkie: czerwone i białe. Cieszy poza tym silna reprezentacja win czerwonych wytrawnych – w szranki stanęły 34 wina. Najmniejszą kategorią były wina białe wytrawne i półwytrawne. Wśród nadesłanych win zdarzyły się także pojedyncze wina musujące, które oceniono w odpowiednich kategoriach.

Na temat stylów i smaków nadesłanych win można by powiedzieć bardzo dużo. W wielu przypadkach odznaczały się one wysokim kunsztem winiarza, pomysłowością i dbałością wykonania. Często prezentowały zadowalający poziom, nieprzynoszący niesławy swojemu twórcy, ale i niedający szans na medale i miejsce na podium. Konkurs nie obyłby się również bez win wyjątkowo nieudanych lub noszących znamiona choroby.

Na uwagę zasługuje duża liczba medali przyznanych we wszystkich kategoriach. Wino medalowe oznacza wino wybitne, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych win. Wśród nich znalazło się także wino odznaczone złotym medalem, co zdarzyło się dopiero drugi raz w historii konkursów win domowych.

Z wynikami konkursu można zapoznać się poniżej:

wina białe wytrawne/półwytrawne
wina białe półsłodkie/słodkie
wina czerwone wytrawne/półwytrawne
wina czerwone półsłodkie/słodkie