Joomla

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wódka gdańska- receptura staropolska.

Email Drukuj PDF

W dziele ,, WIADOMOSC CIEKAWA. Każdemu wielce pożyteczna, O SKUTKACH y MOCY Zboż wszelkich, Jarzyn y Zioł rożnych, tak Ogrodowych, iako y Polnych. Iakie Skutki, y Pożytki przynoszą Człowiekowi w rożnych okolicznościach, osobliwie na poratowanie zdrowia, SŁUZĄCA. Z POWAZNYCH AUTORÓW DLA wygody Ludzkiey krotko ZEBRANA, Y z przydatkiem na końcu Niektorych Ciekawości do Druku PODANA. Roku Pańskiego 1769 ***
W ŁOWICZU w Drukarni J.O. Xćia PRYMASA Arcy-Biskupa Gnieżnieńskiego”   a konkretnie w części nazwanej   ,,ADDYTAMENT DRUGI Osobliwszych a bardzo Pożytecznych ciekawości, do Domowych potrzeb y wygod należących. „   znajdujemy   ,,SPOSOB Robienia Wodek Gdanskich, doświadczony, y rzetelny”:

1. WZiąść wodki anyżowey garcy cztery, Chrzanu obieranego y pokraianego ćwierć funta, Cebuli także obieraney y pokraianey ćwierć funta, Anyżu garść iednę Soli garść iednę, Cleba razowego dobrze na ogniu spalonego sztukę dużą, y piwa kwaśnego garniec ieden. To wszystko razem w Alembiku przepaliwszy, odebrać flasz pułgarcowych wodki sześć.

2. Znowu Alembik dobrze wymywszy, wziąć Pomarańczowych skurek funtow dwa y moczyć w wodzie przez puł godziny, a potym to co iest białe, oskrobać, y wyrzucić: do tego przydać Rozmarynu garść iednę, y wody garcy trzy, y przepalić, a z tego odebrać wodki garniec tylko ieden, a co się w Alembiku zostanie, tego nie wyrzucać.

3. Nabić znowu po trzeci raz Alembik, one sześć flasz do niego wlawszy, y przepuścić, odebrać zaś z tego flasz cztery, reszta niech idzie na rozchod.

4. W tym zaś garcu, co się zostało, namocz Cukru Kandysbrotu funtów pięć, y zmieszać, to potym razem z temi wszystkiemi flaszami, y przez kapelusz biały dystyllować.

Teraz dopiero robić z tego essencyą Cynamonową, iako masz niżey zupełnie wypisaną Informacyą.

 

Przypisy moje:

  •  zachowano pisownię oryginału
  • funt= 405,5 g
  • garniec= 4 litry
  • kandysbrot - gatunek cukru trzcinowego
Szklaneczka trunku